BMI index môže byť v pokročilejšom veku zavádzajúci. Existujú lepšie merania, ako získať obraz o svojej váhe

Nová štúdia naznačuje, že BMI index môže byť hlavne v pokročilom veku zbytočný a nepresný.

Obezita titulka
Zdroj: kurhan / shutterstock.com

Body Mass Index, skrátene BMI, po našom index telesnej hmotnosti, je dnes hlavnou metódou, ako určujeme hmotnostný stav človeka. Ide o základný indikátor toho, či má človek normálnu váhu, je podvýživený alebo naopak trpí obezitou. Autori z European Association for the Study of Obesity ale v najnovšej štúdii naznačujú, že postupom rokov môže byť BMI index človeka zbytočný.  

Autori štúdie vo svojej práci narážajú na významné rozdiely v kompozícii tela na základe vekovej skupiny dobrovoľníkov. Všimli si hlavne vyššiu koncentráciu telesného tuku v centrálnych regiónoch tela a menšiu hmotnosť svalstva v rukách a nohách. Autori štúdie naznačujú, že ľudia s obezitou môžu počas starnutia prejsť redistribúciou nielen tuku, ale aj svalstva, ak sa počas ich života neobjavia žiadne významné zmeny v BMI. Ak je to pravda, potom by BMI index nebol až tak užitočným nástrojom, ako predpokladáme.  

“Obezita je závažný zdravotný problém. Charakterizovaná je nadmernou akumuláciou telesného tuku, no stále vieme len málo o tom, aké zmeny nastávajú v distribúcii tuku a svalstva počas života človeka,” píšu autori štúdie.

Váha má dopad na to, kedy spálime viac energie
Zdroj: Pixabay (VOLLEX, OpenClipart-Vectors), Unsplash (Towfiqu barbhuiya) Úprava: Vedavovrecku.sk

Je BMI Index zbytočný?

Do štúdie sa zapojilo viac ako 2 800 dobrovoľníkov s BMI indexom 25 kg/m2. Dobrovoľníkov výskumníci zaradili do troch skupín. Prvou skupinou boli mladí, vo veku od 20 do 39 rokov. Druhou skupinou boli ľudia v strednom veku, od 40 do 59 rokov. Poslednou boli seniori od 60 do 79 rokov. Výskumníci následne porovnávali distribúciu tuku a svalstva v ich telách.  

Muži vykazovali trend rastúceho podielu telesného tuku a klesajúceho podielu svalstva. Ženy si naopak udržiavali viac-menej podobné hodnoty naprieč všetkými vekovými skupinami. Autori štúdie si ale všimli, že muži aj ženy v strednom veku mali o trošku vyšší podiel telesného tuku v oblasti trupu, v porovnaní s mladými skupinami. Zároveň v strednom veku aj u mužov aj u žien výskumníci pozorovali nižšie percento svalovej hmoty v oblasti končatín. Zmeny pozorovali aj napriek rovnakému BMI všetkých dobrovoľníkov. 

“Výsledky našej štúdie jasne naznačujú, že sa nemôžeme spoliehať len na BMI index, no musíme zhodnotiť aj telesnú kompozíciu a distribúciu nielen tuku, ale aj svalovej hmoty, ak riešime problém obezity. Zároveň naša štúdia naznačuje, že starší ľudia s obezitou môžu v pokročilejšom veku prejsť redistribúciou svalovej a tukovej hmoty. Táto zmena môže nastať bez toho, aby sa im nejak výraznejšie zmenil BMI index. Hlavnými zmenami je hromadenie tuku v oblasti brucha a zníženie svalovej hmoty v končatinách,” vysvetľujú autori štúdie.  

Zároveň vysvetľujú, že redistribúcia svalov a tuku môže mať závažné zdravotné dôsledky. Napríklad môže viesť k chronickým zápalom, odolnosti na inzulín alebo vývoju srdcovometabolických ochorení. Tieto riziká môžu vzrásť aj bez toho, aby sa pacientovi výraznejšie zmenil BMI index.  

Autori štúdie naznačujú, že v pokročilom veku sa BMI index stáva zbytočným. Zároveň ale hovoria, že potrebujeme ďalšie výskumy, ktoré by sa na to pozreli do hĺbky. Autori štúdie plánujú vo svojej práci pokračovať. Namiesto BMI indexu by sme sa mali pozerať na nové nástroje, ktoré dokážu jednoduchšie odhaliť zmeny v distribúcii tukovej a svalovej hmoty, napríklad pomer obvodu trupu k výške. Ďalšie nástroje by sa zameriavali na odhadnutie svalovej hmoty.  

obezita
Zdroj: Phoenixns / shutterstock.com

Liek proti obezite 

Americká FDA koncom minulého roka schválila používanie lieku Zepbound ako lieku proti obezite. Liek má pomôcť ľuďom trpiacim chronickou obezitou alebo nadváhou, ak trpia ochorením, ktoré vyplýva z vyššej telesnej hmotnosti, napríklad vysokým tlakom, cukrovkou typu 2 alebo vysokým cholesterolom.   

Ako informuje FDA, liek možno týmto osobám podať popri diéte zameranej na zníženie kalorického príjmu a zvýšenej fyzickej aktivite. Základom lieku Zepbound je tirzepatid, látka, ktorá sa používa v lieku Mounjaro, ktorý je určený proti cukrovke.   

Liek Zepbound funguje tak, že aktivuje receptory hormónov, ktoré sa vylučujú z čriev a peptidov tak, aby človeku znížil chuť do jedla a tým aj znížil príjem jedla. Zepbound sa aplikuje injekčne raz za týždeň a dávka sa zvyšuje od štyroch do 20 týždňov tak, aby sa dosiahla dávka 5, 10 alebo 15 miligramov týždenne. Maximálna dávka lieku je 15 mg za týždeň. Viac sa o ňom dočítaš v tomto článku. 

Komentáre