Astronómovia zistili, ako sa nakoniec vesmír skončí. Nemajú dobré správy

Výskumníci v novej štúdii zistili, ako by mohol nakoniec skončiť náš vesmír. Prikláňajú sa k teórii veľkého scvrknutia.

Už do 10 rokov by sme mohli mať odpoveď na najväčšiu záhadu vesmíru
Zdroj: AI, Vedavovrecku

Dnes všeobecne veríme tomu, že náš vesmír vznikol pred 13,8-miliardami rokov, počas udalosti, ktorú nazývame veľký tresk. Táto gigantická kozmická explózia viedla ku vzniku času a priestoru ako ho poznáme a od veľkého tresku vesmír neustále expanduje.

Ako informuje portál Sky at Night Magazine, vesmír nielen že expanduje, no expanduje čoraz rýchlejšie. Táto zrýchľujúca sa expanzia prirodzene ponúka otázky, či bude trvať večne, alebo sa jedného dňa vesmír zastaví. Existuje hneď niekoľko hypotéz o konci vesmíru, no autori novej štúdie zistili, že teória veľkého scvrknutia môže byť predsa len najpravdepodobnejšia.

Dokážu temné fotóny vysvetliť záhadnú temnú hmotu?
Zdroj: Unsplash (Casey Horner), Úprava: Vedavovrecku.sk

Vesmír sa scvrkne do novej singularity

Teória veľkého scvrknutia nám hovorí, že expanzia vesmíru sa v jednom bode zastaví a otočí sa. To znamená, že sa vesmír začne zmenšovať, pravdepodobne do jedného bodu s nekonečnou hustotou, aký existoval pred veľkým treskom. Lenže ako sa tento scenár naplní?

Výskumníci sa zamerali na najzáhadnejšiu vec vo vesmíre, na temnú energiu. Dáta inštrumentu DESI naznačujú, že sila temnej energie môže postupom času slabnúť.

“Väčšina výskumníkov verí, že sila temnej energie je dnes rovnaká, aká bola na začiatku vesmíru. Táto hypotéza vychádza z akceptovaného štandardného kozmologického modelu, ktorý poznáme ako Lambda-CDM (pozn. Cold Dark Matter),” hovoria autori štúdie.

Výskumníci za inštrumentom DESI ale otestovali štandardný model tým, že vytvorili najväčšiu 3D mapu vesmíru, akú sme kedy spravili. Následne sledovali ako temná energia ovplyvňuje vesmír v období 11-miliárd rokov. Do tohto modelu pridali aj dáta misie DESI. Vznikla tak komplikovanejšia vízia temnej energie, v rámci ktorej sa sila temnej energie postupne oslabuje.

“Ak by temná energia fungovala ako kozmologická konštanta, vesmír by mohol skončiť veľkým zamrznutím, v rámci ktorého by sa zastavili všetky prebiehajúce procesy v ňom. Naše dáta ale ukazujú, že sa povaha temnej energie postupom času mení,” hovoria autori.

Osud vesmíru by bol v takýchto prípadoch oveľa dramatickejší. Ako sme už spomenuli, autori štúdie veria, že náš vesmír by mohol eventuálne skončiť veľkým scvrknutím, kedy by sa vrátil do stavu pred veľkým treskom.

“Nech už je povaha tmavej energie akákoľvek, bude formovať budúcnosť nášho Vesmíru. Je celkom pozoruhodné, že sa môžeme pozerať na oblohu našimi ďalekohľadmi a pokúsiť sa zodpovedať jednu z najväčších otázok, aké si kedy ľudstvo položilo,” vyjadril sa riaditeľ DESI, Micahel Levi.

Kozmológovia po celom svete očakávajú, ako dopadnú výsledky týchto výskumov. Koniec vesmíru je niečo, čo je obrovskou záhadou, no zároveň motivuje vedcov k pátraniu po odpovedi. Rovnako veľkou záhadou je aj temná energia, ktorej pravú podstatu stále nedokážeme pochopiť. Ak by sme dokázali zistiť, čo tvorí temnú energiu, lepšie by sme pochopili ako ovplyvňuje vesmír a aký môže byť jeho eventuálny koniec.

zablesk vo vesmire
Zdroj: iprostocks / shutterstock.com

Záhada “temného vesmíru”

Podstatu temnej energie a príbuznej temnej hmoty sa pokúšajú vyriešiť aj autori štúdie, ktorá bola publikovaná pred pár mesiacmi. Temnú energiu a temnú hmotu výskumníci spoločne označujú ako “temný vesmír” a nová štúdia sa zaväzuje, že nájde odpovede.

Výskumníci viac-menej počítajú s existenciou temnej hmoty a temnej energie. Veľa snahy už bolo vyvinutej na to, aby sme tieto záhadné komponenty vesmíru odhalili, no zatiaľ sa nám to bohužiaľ nepodarilo. Autori novej štúdie ale skúsili iný prístup. V práci naznačujú, že existujú takzvané “transientné temporálne singularity”, ktoré vznikajú naprieč celým vesmírom. Tieto štruktúry by sa mohli otvoriť a zaplaviť vesmír hmotou a energiou. To by spôsobilo, že sa samotný časopriestor rozšíri a expanduje. Autori štúdie naznačujú, že trhliny, z ktorých sa vyvalí energia a hmota sa môžu zatvoriť tak rýchlo, že by sme ani nepoznali, že v prvom rade existujú. Ako to ovplyvňuej náš vesmír nájdeš v tomto článku.

Komentáre