Astronómovia takúto rýchlu sústavu jakživ nevideli! Kozmický rekordman môže mať zavarené na poriadny problém

Môže sa na planéte K2-18b nachádzať život?
Zdroj: NASA, CSA, ESA, J. Olmsted (STScI), Science: N. Madhusudhan (Cambridge University)

Astronómovia odhalili vesmírneho rekordmana, hviezdnu sústavu, ktorá vesmírom letí najväčšími rýchlosťami, aké sme doteraz zaznamenali, informuje NASA.  

Hviezdna sústava pozostáva z hviezdy, ktorá “upaľuje” stredom našej galaxie a za sebou si ťahá exoplanétu. Celá sústava sa pohybuje dvakrát tak rýchlo, ako Slnečná sústava pri svojej púti okolo jadra Mliečnej dráhy. Odhaduje sa, že sústava trieli vesmírom rýchlosťou 540 km/s.  

“Predpokladáme, že exoplanéta v sústave je super-Neptún, ktorý obieha hviezdu s nízkou hmotnosťou. Zatiaľ naše pozorovania naznačujú, že planéta obieha vo vzdialenosti medzi Venušou a Zemou, ak by sa nachádzala v našej Slnečnej sústave,” tvrdí Sean Terry, jeden z autorov novej štúdie.

Exoplanéta má jeden z najväčších plynných chvostov, aké sme pozorovali.
Zdroj: NASA, ESA, and Joseph Olmsted (STScI)

Von z galaxie

Keďže exoplanéta obieha okolo veľmi malej hviezdy, nachádza sa mimo jej obývateľnej zóny. Napriek tomu je prvou exoplanétou, ktorú astronómovia objavili obiehať okolo takto extrémne rýchlej hviezdy. Po prvýkrát sústavu pozorovali výskumníci nepriamo v roku 2011, vďaka náhode. Sústavu identifikovali prostredníctvom gravitačnej mikrošošovky, ktorá vzniká, keď objekt s veľkou hmotnosťou deformuje časopriestor.  

Mikrošošovka v tomto prípade odhalila dve kozmické telesá a ich relatívne hmotnosti. Pozorovania ukázali, že jeden objekt má o približne 2 300 krát väčšiu hmotnosť ako druhý. Z toho usúdili, že ide o sústavu planéty a hviezdy. Hmotnosť objektov ale nebolo také jednoduché zistiť. Keďže objekty pozorovali cez mikrošošovku, ich hmotnosť sa odvíjala od toho, ako ďaleko sú od Zeme. Je to podobný fenomén ako keď si zoberieš lupu a približuješ alebo odďaľuješ ju od písmenok na papieri.  

Neskoršie práce zistili, že jedným z objektov môže byť hviezda, ktorá má 20% hmotnosti Slnka. Druhým objektom je planéta, ktorá má zhruba 29-násobok hmotnosti Zeme. Ďalšou možnosťou bolo, že druhý objekt sa v sústave nenachádza a ide o “zablúdenú planétu” ktorá putuje vesmírom bez hviezdy. V tomto prípade by mal objekt hmotnosť 4-násobku hmotnosti Jupitera a mal by mesiac menší ako Zem.  

Výskumníci postupne zistili, že sa sústava od nás nachádza približne 24-tisíc svetelných rokov. Znamená to, že sa nachádza v centrálnej časti Mliečnej dráhy. Ide o región, kde sú hviezdy na sebe hustejšie.  

Autori štúdie vysvetľujú, že v rámci práce zmerali len 2D pohyb. Ak sa ešte zároveň sústava pohybuje ku nám alebo od nás, potom cestuje ešte rýchlejšie. Ako sme už spomenuli na začiatku, sústava trieli Mliečnou dráhou rýchlosťou 540 km/s. Čo je ale fascinujúce, ak sa skutočne pohybuje rýchlejšie a jej rýchlosť prevýši 600 km/s, sústava sa pohybuje dostatočne rýchlo na to, aby vyletela z Mliečnej dráhy do intergalaktického priestoru.  

Americká NASA hovorí, že nadchádzajúci vesmírny teleskop Nancy Grace Roman nám pomôže objaviť viac takýchto sústav. S jeho pomocou dokážu astronómovia odhadnúť, či sú takáto rýchle sústavy v Mliečnej dráhe bežné alebo nie. Popri tom by sa mohli dozvedieť aj viac o tom, ako takéto sústavy naberú svoju rýchlosť.  

Teleskopy novej generácie by mohli pomôcť odhaliť planéty, ktoré majú vhodné podmienky pre život
Zdroj: ESO/M. Kornmesser/N. Risinger (skysurvey.org)

Výskum exoplanét 

Nedávno výskumníci z Inštitútu Maxa Plancka opäť skúmali jednu z najznámejších sústav, TRAPPIST-1. Nachádza sa v nej viacero pevných planét, z toho niekoľko leží v obývateľnej zóne okolo hviezdy, ktorá je červeným trpaslíkom, o niečo menšou a chladnejšou hviezdou ako naše Slnko. Sústava TRAPPIST-1 sa nachádza od nás relatívne blízko, “len” 40 svetelných rokov. Dokopy ukrýva 7 pevných planét podobných Zemi, pričom tri z nich sa nachádzajú v obývateľnej zóne hviezdy. 

Nová štúdia dospela k záveru, že exoplanéta TRAPPIST-1 b by skutočne mohla mať atmosféru, hoci obieha okolo pomerne agresívnej hviezdy, červeného trpaslíka. Viac sa o sústave a jej planétach dozvieš v tomto článku. 

Komentáre