Najbližšou hviezdou k Slnku je Proxima Centauri, ktorá sa nachádza od nás “len” 4-svetelné roky. Vieme, že táto hviezda má okolo seba niekoľko exoplanét. Táto hviezda je však súčasťou trojhviezdnej sústavy Alfa Centauri. Výskumníci z Európskeho južného observatória ale nedávno objavili planétu, ktorá obieha okolo najbližšej osamelej hviezdy od Slnka.
Tou hviezdou je Barnardova hviezda, ktorá stojí osamelá a od nás sa nachádza približne šesť svetelných rokov. Výskumníci v rámci novej štúdie odhalili exoplanétu, ktorá má hmotnosť najmenej polovice hmotnosti Venuše a rok na planéte trvá niečo cez tri pozemské dni. Autori štúdie objavili aj náznaky troch ďalších exoplanét, ktoré môžu okolo Barnardovej hviezdy obiehať, no zatiaľ neboli potvrdené.
“Barnardova hviezda je druhou najbližšou sústavou k Slnku, po sústave Alfa Centauri, ktorá je trojhviezdnym systémom. Zároveň je najbližšou jedinou hviezdou k Slnku. Vďaka svojej blízkosti sa stala primárnym cieľom pri pátraní po exoplanétach, ktoré by sa podobali na našu planétu,” hovoria autori štúdie.
Konečne sa im podarilo potvrdiť existenciu exoplanéty
Sľubný nález astronómovia zaznamenali ešte v roku 2018, no tieto snahy nepriniesli žiadne potvrdenie exoplanéty, až donedávna. Potvrdenie exoplanéty na obežnej dráhe okolo Barnardovej hviezdy je výsledkom päťročnej práce astronómov z Európskeho južného observatória. Planétu odhalili prostredníctvom observatória Very Large Telescope.
“Potvrdnie exoplanéty v tejto sústave síce trvalo dlho, no vždy sme verili tomu, že dokážeme niečo nájsť,” priznáva vedúci novej štúdie, Jonay González Hernández.
V rámci nového výskumu hľadali autori známky možných exoplanét nachádzajúcich sa v obývateľnej zóne Barnardovej hviezdy. Obývateľná zóna predstavuje ideálnu vzdialenosť od hviezdy, v ktorej exoplanéta dostáva primerané množstvo energie, aby dokázala na povrchu udržať vodu v tekutom skupenstve.
Barnardova hviezda je červeným trpaslíkom. Znamená to, že je o niečo menšia a chladnejšia ako naše Slnko, teda obývateľnú zónu má o niečo bližšie. Červené trpaslíky sú obľúbeným cieľom pre astronómov, ktorí hľadajú pevné exoplanéty podobné Zemi. Keďže sa takáto exoplanéta nachádza bližšie, výskumníci ju dokážu odhaliť jednoduchšie, než okolo hviezdy podobnej Slnku.
Nedávno objavenú exoplanétu výskumníci označujú ako Barnard b. Ako autori štúdie vysvetľujú, exoplanéta Barnard b sa nachádza približne dvadsaťkrát bližšie, než sa nachádza Merkúr od Slnka. Táto exoplanéta obehne svoju hviezdu raz za 3 pozemské dni a teplota na jej povrchu sa pohybuje okolo 125 stupňov Celzia. Patrí k exoplanétam s najnižšou hmotnosťou, aké sme kedy objavili a zároveň len k niekoľkým exoplanétam, ktoré majú nižšiu hmotnosť ako Zem.
Planéta je horúca pre život
Výskumníci dodávajú, že život na exoplanéte s najväčšou pravdepodobnosťou možný nebude. Barnard b sa nachádza príliš blízko pri hviezde na to, aby si planéta dokázala na svojom povrchu udržať vodu.
Na potvrdenie existencie exoplanéty výskumníci použili inštrument ESPRESSO. Ide o zariadenie, ktoré dokáže zaznamenať jemné kmitanie hviezdy. To vzniká, keď okolo nej obieha jedna alebo viacero planét. Okrem potvrdenej exoplanéty Barnard b výskumníci odhalili aj náznaky troch ďalších exoplanét v sústave. Na ich definitívne potvrdenie sa však vyžadujú ďalšie pozorovania pomocou prístroja ESPRESSO. Autori štúdie pokračujú v monitorovaní sústavy a veria, že sa im podarí zachytiť aj ďalšie signály, ktoré potvrdia existenciu iných planét na obežných dráhach okolo Barnardovej hviezdy.
Autori štúdie ale vysvetľujú, že aj napriek tomu, že sa im nepodarilo potvrdiť existenciu iných exoplanét, ide o fascinujúci objav. Spolu s exoplanétami, ako napríklad Proxima b a d astronómovia zisťujú, že naše najbližšie kozmické susedstvo je plné planét s relatívne nízkou hmotnosťou. Zároveň dodávajú, že nadchádzajúci teleskop Extremely Large Telescope pomôže získať ešte lepšie dáta a transformuje to, ako dnes objavujeme nové exoplanéty.