Astronómovia natrafili na mimoriadnu kozmickú vzácnosť: Takúto sústavu si nedokázali ani len predstaviť
Astronómovia objavili gigantickú planétu obiehajúcu okolo malej hviezdy.
Keď si predstavíme hviezdnu sústavu, spravidla sa nám vybaví predstava veľkej hviezdy a malých planét, ktoré okolo nej obiehajú. Výskumníci však natrafili na bizarnú sústavu, ktorá by nemala existovať, informuje portál Live Science.
Objavená planéta sa nazýva TOI-6894b a ide o gigantickú plynnú planétu. Astronómov ale prekvapilo, keď túto planétu našli na obežnej dráhe okolo drobného červeného trpaslíka. Sústava sa nachádza približne 241 svetelných rokov od Zeme. Tento objav ide zdanlivo proti nášmu chápaniu planetárnej formácie a poukazuje na nové mechanizmy, ktoré sme ešte neodhalili.
“Nová sústava je skutočne pozoruhodný objav. Zatiaľ nemôžeme vysvetliť, ako hviezda, ktorá má takú nízku hmotnosť, dokázala vytvoriť tak masívnu planétu. Preto je dôležité, aby sme objavili viac podobných sústav,” hovorí Vincent Van Eylen, astrofyzik a spoluautor výskumu.
Prehodnotenie vzniku obrích planét
Dlhé roky výskumníci predpokladali, že červené trpaslíky, hviezdy s menšou hmotnosťou ako Slnko, nedokážu nahromadiť toľko materiálu, aby vyformovali obrie planéty. TOI-6894b je ale telesom, ktoré sa vymyká z tohto predpokladu. Astronómovia našli aj hŕstku ďalších podobných prípadov, no takýchto sústav nie je veľa. Autori štúdie ale veria, že práve takéto netradičné sústavy nám môžu pomôcť zlepšiť naše poznatky o tom, ako planéty v sústavách vznikajú.
Autori štúdie v rámci svojho výskumu pátrali po gigantických planétach, ktoré by obiehali okolo malých hviezd. Využili pritom dataset misie TESS, ktorá pátra po exoplanétach pomocou tranzitnej metódy. Keď planéta prejde popred svoju hviezdu, jas hviezdy o malú časť klesne. Satelit TESS dokáže tieto drobné zmeny zaznamenať a ak sa opakujú pravidelne, znamená to, že na obežnej dráhe hviezdy sa môže ukrývať planéta.
Pátranie po podobných sústavách odhalilo 15 potenciálnych obrích exoplanét, ktoré obiehajú okolo menších hviezd. Medzi týmito potenciálnymi kandidátmi bola aj exoplanéta TOI-6894b, ktorá zo všetkých ukazovala najväčší prísľub. Odhaduje sa, že táto exoplanéta má 17% hmotnosti Jupitera, je teda približne 53 masívnejšia ako Zem. Polomer exoplanéty je len o niečo väčší ako polomer planéty Saturn. Táto masívna exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka, ktorý má len 20% hmotnosti Slnka. Planéta svoju hviezdu obehne raz za 3 dni.
“Skutočne sme nečakali, že exoplanéty ako TOI-6894b môžu vzniknúť okolo hviezd s takou nízkou hmotnosťou. Červené trpaslíky sú momentálne hviezdy s najnižšou hmotnosťou, aké sme objavili, že ukrývajú gigantické planéty. Náš objav považujeme za základ ďalších výskumov, ktoré nám pomôžu odhaliť extrémne situácie vzniku obrích planét,” vyjadril sa Edward Bryant, spoluautor výskumu.
Kozmická vzácnosť
Ako sme už spomenuli, nájsť gigantickú planétu okolo červeného trpaslíka je vzácnosť. Napriek tomu štúdia naznačuje, že sa bude v Mliečnej dráhe ukrývať viac takýchto netradičných sústav. Červené trpaslíky sú totiž najrozšírenejším typom hviezd v Mliečnej dráhe.
Súčasná teória o tvorbe plynných obrov nám hovorí, že plynné obry vznikajú od svojho jadra. To postupne rastie, než sa stane natoľko masívnym, že dokáže rýchlo pritiahnuť obrovské množstvo plynu z okolitého protoplanetárneho disku. Výskumníci ale doteraz predpokladali, že protoplanetárne disky okolo červených trpaslíkov neobsahujú dostatočné množstvo hmoty na vytvorenie plynného obra.
Mohlo sa však stať, že exoplanéta TOI-6894b postupne pomaly naberala plyn. Rovnako sa mohlo stať aj to, že planéta vznikla náhle, akoby “lusknutím prsta”, cez gravitačnú nestabilitu. V takomto prípade by materiál v protoplanetárnom disku okamžite vytvoril veľkú planétu.
Výskumníci potrebujú viac dát, než budú môcť definitívne rozhodnúť, akým spôsobom exoplanéta vznikla. Zatiaľ sú ale radi, že sa im podarilo objaviť takúto kozmickú kuriozitu. Veria, že do budúcnosti nájdu viac podobných sústav a tie im pomôžu túto kozmickú záhadu vyriešiť.
Komentáre