alkohol pitie alkoholu
Ľudia, Zdravie

Alkohol zvyšuje riziko krvácania do lebky až o dvojnásobok, zistila štúdia

Jednoduché pády bývajú vedúcou príčinou zranení a vo vážnych prípadoch aj tých smrteľných. Výskumníci z Florida Atlantic University v rámci novej štúdie zisťovali, ako alkohol ovplyvňuje šance na spadnutie a možné zranenia.  

Autori štúdie priznali, že existuje len málo vedeckých prác, ktoré by sa hlbšie pozreli na vzťah medzi tým, ako často človek konzumuje alkohol a ako sa to odzrkadľuje na vážnosti zranení, ktoré človek utrpí počas pádu. Do štúdie sa zapojili primárne starší ľudia vo veku 65 rokov a viac, ktorí počas svojho života prežili zranenia hlavy počas pádu.  

Popri tom vedci zisťovali aj pohlavie, vzťah k fajčeniu, užívanie návykových látok, užívanie alkoholu alebo liekov proti zrážaniu krvi. Výskumníci sa zameriavali primárne na alkohol, presnejšie ako často dobrovoľníci alkohol konzumujú. Mali sa sami zaradiť do kategórie abstinentov, občasných, týždenných alebo denných pijanov. Výskumníci následne vykonali CT vyšetrenie mozgu, aby kategorizovali zranenie hlavy.  

Do štúdie sa zapojilo viac ako 3-tisíc dobrovoľníkov. Z tohto množstva bolo približne 13% diagnostikovaných krvácaním v lebke. Z tejto skupinky až 18% ľudí konzumovali alkohol.  

“V rámci našej práce sme pozorovali, že aj občasné pitie alkoholu sa spája až s dvojnásobným rizikom krvácania v lebke, v porovnaní s abstinentmi. Denné pitie alkoholu sa spája až so 150% vyšším rizikom krvácania do lebky v prípade pádu,” tvrdí Richard Shih, jeden z autorov štúdie.

alkohol a deti

Zdroj: PeopleImages.com – Yuri A / shutterstock.com

Alkohol zvyšuje riziko pádu a následného krvácania do lebky

Výskumníci pozorovali, že ľudia, ktorí pili alkohol na týždennej alebo dennej báze, zvykli byť mladší, s priemerným vekom 78 rokov. Abstinenti boli starší, s priemerným vekom 83 rokov. Vedcov prekvapilo, že v prípade pádu bolo riziko krvácania do lebky vyššie, čím pravidelnejšie človek alkohol konzumoval.  

V prípade starších ľudí existuje množstvo rizikových faktorov, ktoré môžu viesť k pádu. Jedným z príkladov je náhly pokles krvného tlaku. Pád môže nastať aj kvôli rizikovým faktorom v domácnosti, napríklad schodom.  

“Aj pitie alkoholu môže zvýšiť riziko pádu, pretože alkohol ovplyvňuje rovnováhu, ostražitosť a koncentráciu človeka. Treba zároveň aj podotknúť, že čím je človek starší, tým ho alkohol zasiahne ťažšie. Starší ľudia majú väčší pomer telesného tuku k vode, čo znamená, že sa zvyšuje koncentrácia alkoholu v krvi. Postupom veku klesá aj metabolizovanie alkoholu. Znamená to, že starší ľudia nespracúvajú alkohol tak efektívne, ako kedysi,” vysvetľuje Shih.

mladi ludia alkohol a ine navykove latky

Zdroj: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Ako ovplyvňuje alkohol človeka?  

Každý pravdepodobne vieme, čo s nami alkohol robí. Do pozornosti ale dávame štúdiu, ktorá dokázala, že už pri jednom poháriku sa naša morálka posúva niekde inde. Alkohol mení spôsob akým rozmýšľame, pociťujeme emócie a ako konáme. Niektorí vedci hovoria, že alkohol odstraňuje naše zábrany a “dovolí” nám robiť to, čo by sme inak nespravili. Autori nového výskumu však naznačujú, že požitie len jedného silného drinku má potenciál posunúť naše morálne zásady a zvýšiť teda riziko, že urobíme niečo, čo by sme za triezva odsudzovali.   

Výskum ukázal, že aj konzumácia jedného drinku môže ovplyvniť naše morálne zásady. Najviac alkohol ovplyvňoval naše zásady pre “čisté” správanie. Znamená to, že po konzumácii alkoholu mali dobrovoľníci väčšiu tendenciu konať nečisto, napríklad zúčastniť sa podujatia, kedy sa ľudia chovajú ako zvieratá. Menej výraznú, no stále výraznú zmenu pozorovali vedci pri starostlivosti. Iné piliere morálnych zásad, férovosť, lojalita, či autorita, ostali nezmenené. 

Staršie výskumy hovorili, že alkohol v malom množstve neškodí, ba naopak prospieva. Mnohí toto presvedčenie držia aj doteraz, no tento výskum ukázal, že staršie vedecké štúdie zle pracovali s dátami, ktoré mali k dispozícii. Alkohol aj v malom množstve škodí nášmu zdraviu, čo by sme mali brať stále do úvahy. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť