Ako vonia vzdialená exoplanéta?
Vesmír

Ako vonia vzdialená exotická exoplanéta? Nadšený z jej arómy nebudeš

Každý poznáme podmanivú vôňu zeme po daždi, ktorá sa nazýva petrichor. Rovnako vieme ako vonia rozkvitnutá lúka alebo les. Vône Zeme sú všetkým dobre známe, no vieš si tipnúť, ako vonia vzdialená exoplanéta? Na túto otázku ti priniesli odpoveď výskumníci z Johns Hopkins University.  

V práci sa zamerali na exoplanétu HD 189733 b, ktorá astronómov zaujala už v minulosti. Táto exoplanéta sa podobá na Jupiter, najväčšiu planétu Slnečnej sústavy. Predchádzajúce výskumy odhalili, že na tejto planéte existuje naozaj pekelné počasie. Nová štúdia sa lepšie pozrela na chemickú kompozíciu tohto sveta. Výsledky nám nielenže pomáhajú lepšie porozumieť zloženiu vzdialených svetov, no na základe objavených látok vedci získali aj lepšiu predstavu o tom, čo by sme v atmosfére planéty ucítili.  

Nebude to príjemná vôňa  

Výskumníci odhalili stopové prvky sulfánu, molekuly, ktorá je známa pre svoj špecifický zápach. Svojou arómou molekula pripomína pokazené vajcia. Aj napriek nie veľmi príjemnej aróme autori štúdie vysvetľujú, že objavenie sulfánu môžeme považovať za mimoriadne dobré správy.  

“Sulfán je dôležitá molekula, no nevedeli sme, že sa nachádza v atmosfére tejto exoplanéty. Predpokladali sme, že ju tam nájdeme, pretože sulfán môžeme pozorovať aj v atmosfére Jupitera, no zatiaľ sme ho nenašli za hranicami Slnečnej sústavy,” vysvetľuje Guangwei Fu, vedúci nového výskumu.  

Príliš horúca planéta 

Výskumníci nehľadali v atmosfére tohto plynného obra život, pretože planéta je príliš horúcou. Objavenie sulfánu však vedcom dáva možnosť spoľahlivejšie túto látku odhaliť na iných planétach. Okrem sulfánu a síry vedci zmerali aj množstvo kyslíka a uhlíka. Autori štúdie vysvetľujú, že síra celkovo je mimoriadne dôležitý prvok, s pomocou ktorého môžeme vyskladať komplexnejšie molekuly. Síra stojí vedľa ďalších dôležitých látok, napríklad uhlíku, dusíku, kyslíku a fosfátov. Pochopenie toho, v akej forme sa tieto látky nachádzajú v atmosférach exoplanét nás učí, ako planéty vznikajú a z čoho sa skladajú.  

Exoplanéta HD 189733 b sa od nás nachádza približne 64 svetelných rokov, čo je relatívne blízko. Považuje sa za najbližší “horúci Jupiter” aký sme zatiaľ vo vesmíre objavili. Horúci Jupiter je všeobecné označenie pre planéty, ktoré sa podobajú na nášho plynného obra, no nachádzajú sa oveľa bližšie pri svojej hviezde. To spôsobuje vysoké teploty exoplanéty.  

planeta hviezda exoplaneta slnko

Zdroj: Lukasz Pawel Szczepanski / Shutterstock.com

V prípade tejto konkrétnej exoplanéty vedci pozorovali, že je približne 13-krát bližšie pri Slnku ako Merkúr. Jeden rok, teda jedno obehnutie planéty okolo hviezdy, trvá približne dva dni. Teploty na planéte sa pohybujú okolo 920 stupňov Celzia a exoplanéta je známa aj naozaj extrémnym počasím. Prší na nej sklo horizontálne a fúkajú vetry o rýchlosti viac ako 8-tisíc km/h.  

Kompozícia exoplanét 

Výskumníci tvrdia, že Webbov vesmírny teleskop im dáva ďalšie nástroje, pomocou ktorých môžu odhaliť sulfán za hranicami našej Slnečnej sústavy.  

“Povedzme že preskúmame 100 ďalších horúcich Jupiterov a vo všetkých prípadoch nájdeme vyššie množstvo síry. Potom môžeme začať uvažovať nad tým, za akých podmienok vznikali a ako sa líšia od nášho Jupitera,” tvrdí Fu.

Nové pozorovania zároveň vylúčili prítomnosť metánu v atmosfére exoplanéty. Autori štúdie sa domnievali, že planéta môže byť jednoducho príliš horúca na to, aby mohol metán existovať vo vyšších koncentráciách. Teraz sa potvrdilo, že je to skutočne tak.  

V nasledujúcich krokoch výskumníci plánujú sledovať síru v atmosférach ďalších exoplanét. Predpokladajú, že vysoké koncentrácie tejto látky môžu mať vplyv na to, ako blízko planéta vznikne pri svojej hviezde. Pochopenie ich atmosférickej chemickej kompozície je základ pre pochopenie toho, ako sa dostali do bodu, v ktorom ich astronómovia pozorovali. Vo svojom výskume pokračujú aj naďalej a v budúcnosti prinesú ďalšie zistenia.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť