Umelá inteligencia vám už čoskoro môže dovoliť rozprávať sa so svojim domácim miláčikom.
Technológie, Zvieratá

AI vám dovolí rozprávať sa so svojim domácim miláčikom: Vedci vytvorili „prekladač pre psov“

Ak máte doma psíka ako domáceho miláčika, určite ste si neraz želali, aby ste mu dokázali rozumieť. Výskumníci z University of Michigan s pomocou umelej inteligencie vytvorili nástroj, ktorý dokáže rozoznať jednotlivé štekania a povedať vám, či je váš pes šťastný alebo mu naopak niečo vadí.  

Zaujímavosťou je, že tento AI model dokáže zo zvieracích zvukov vyčítať aj iné informácie, napríklad vek, plemeno a pohlavie. Použili umelú inteligenciu vytvorenú na rozpoznanie ľudského hlasu, no ako štúdia preukázala, rovnaký model môžeme použiť aj ako dobrý štart na vytvorenie umelej inteligencie, ktorá by lepšie rozumela zvieracej komunikácii.  

“V našej štúdii sme použili model, ktorý sa venuje spracovaniu ľudskej reči. Náš výskum však ukazuje, ako môžeme podobné modely využiť na rozpoznanie informácie, ktorá sa ukrýva v štekaní psa,” tvrdí Rada Mihalcea, jedna z autorov novej štúdie.  

Autori výskumu tvrdia, že zatiaľ je toho veľa, čo nevieme o zvieratách, ktoré po našom boku žijú na tejto planéte. Umelá inteligencia môže predstavovať riešenie, ako porozumieť zvieracej komunikácií. Problémom ale je, že neexistuje veľa verejne dostupných dát. Ak chceme nahrať a analyzovať ľudskú reč, vedci majú oveľa viac možností ako pri nahrávaní zvieracích zvukov.  

“Zvieracie zvuky sa nahrávajú oveľa ťažšie. V prípade divokých zvierat musíme stráviť veľa času nahrávaním zvukov v prírode a pri domácich miláčikoch potrebujeme súhlas ich majiteľov,” vysvetľuje vedúci štúdie, Artem Abzaliev.

Umelá inteligencia opäť prekvapila vedcov

Už v minulosti sa vedci pokúšali vytvoriť nástroje, ktoré by nám dovolili porozumieť psom. Vytvoriť nový nástroj je nesmierne náročné a tie, ktoré existujú, nefungujú dobre kvôli nedostatku tréningového materiálu. V tomto prípade vedci použili model na prekladanie reči do textu a prekladanie reči z jedného jazyka do druhého. Tieto modely vznikli špecificky na to, aby dokázali rozpoznať nuansy ľudskej reči. Umelá inteligencia v týchto prípadoch vie rozpoznať tón, prízvuk alebo výšku hlasu. Tieto informácie model využíva na to, aby rozpoznal jednotlivé slová.  

Vedci do modelu vložili rôzne štekania, ktoré pochádzajú od 74 psov rôzneho plemena, veku a pohlavia. Štekania zároveň vznikli pri rôznych situáciách. Pri rozlišovaní reči psov vedci použili model Wav2Vec2. Ukázalo sa, že tento model dokázal štekania uspel v štyroch klasifikačných úlohách. Zároveň prekonal iné modely trénované špecificky na psoch. Presnosť nového modelu sa blížila k 70%.  

Autori štúdie vysvetľujú, že správne pochopenie zvieracej komunikácie môže pomôcť biológom a iným expertom pracujúcim so zvieratami. Zároveň ale môže pomôcť zlepšiť starostlivosť o domácich miláčikov. Ako sme uviedli na začiatku, model dokázal správne rozoznať hravé štekanie od štekania, ktoré znamená agresiu, preto môže pomôcť vyhnúť sa potenciálne nebezpečným situáciám.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť