Vďaka týmto funkciám v Chrome môžeš prehliadať internet rýchlejšie, hovorí Google
Spoločnosť Google opisuje funkcie, vďaka ktorým môže prehliadač Chrome fungovať rýchlejšie, spoľahlivejšie a bezpečnejšie.
Ešte v októbri 2020 spoločnosť Google spustila v Chrome možnosť HTTP/3 by default. Ide o novú verziu HTTP (pozn. Hypertext Transfer Protocol), ktorý sa používa na prenos dát na internete. By default v tomto prípade znamená “predvolené”, teda Chrome používa primárne nový HTTP/3 protokol.
Ako informuje technologický gigant, HTTP/3 beží na IETF QUIC, čo je ďalší z internetových protokolov novej generácie, ktorý významne zvyšuje rýchlosť prenosu dát, bezpečnosť a spoľahlivosť prenosu dát. Tieto zmeny v prehliadači Chrome znamenajú, že jeden z najobľúbenejších internetových prehliadačov funguje rýchlejšie a spoľahlivejšie, s menšími požiadavkami na výkon než v porovnaní s HTTP/1 alebo HTTP/2.
V praxi môžeš tieto zmeny pozorovať napríklad pri rýchlejšom vyhľadávaní cez Google alebo pri sledovaní YouTube. Tam sa ale cesta nekončila. Ako vysvetľuje Google, nastavenie predvoleného protokolu HTTP/3 bol len začiatok optimalizácie prehliadača Chrome.
Niektoré z technologických vylepšení dorazili len nedávno, napríklad implementácia frameu HTTP/3 ORIGIN a systému Server’s Preferred Address. ORIGIN frame podporuje konsolidáciu spojení a Server’s Preferred Address znižuje RTT pripojenia (pozn. Round Trip Time). Obe funkcie dnes má prehliadač Chrome predvolene zapnuté.
Ako funguje ORIGIN Frame?
Keď sa nadviaže spojenie pre konkrétny názov hostiteľa (hostname), certifikát servera zvyčajne obsahuje množstvo ďalších názvov hostiteľov, pre ktoré je daný server autoritatívny. Znamená to, že ich spravuje. Avšak, klient nemôže okamžite posielať požiadavky pre tieto ďalšie názvy hostiteľov cez toto spojenie bez toho, aby najprv vykonal vyhľadávanie DNS pre ten ďalší názov hostiteľa a overil, či sa IP adresa spojenia zhoduje s vyriešenou adresou.
Neprehliadni
Toto dodatočné rozlíšenie DNS spôsobuje latenciu a výrazne znižuje pravdepodobnosť použitia zdieľania spojení kvôli možným nezhodám IP adries. Metriky z prehliadača Chrome naznačujú, že takmer 20 % HTTP/3 spojení by bolo zbytočných, nebyť týchto nezhôd IP adries.
Server’s Preferred Address
V niektorých prípadoch sa stáva, že sa klient pripojí na nie veľmi výhodnú adresu servera stránky na ktorú sa chce pripojiť. Táto adresa môže byť schovaná za L4 vyrovnávačom zaťaženia a priame pripojenie by mohlo spôsobiť nestabilitu.
Keď sa prehliadač užívateľa spojí so stránkou a potvrdí sa prepojenie, systém Server’s Preferred Address môže počítaču povedať, že by bolo lepšie pripojiť sa na inú IP adresu. Zatiaľ len málo serverov adaptovalo túto metódu. Analýza ale ukázala, že pri použití tohto systému sa môže znížiť RTT pripojenia od 40 do 80%.
Ďalšie výkonnostné funkcie
Okrem technických špecifikácií spoločnosť Google implementuje aj praktické funkcie pre užívateľov, ktoré ti môžu pomôcť zlepšiť výkon prehliadača. Jednu z výkonnostných funkcií implementovala spoločnosť Google v lete.
Táto funkcia ti dovolí jednoduchšie zistiť, ktoré okná spotrebúvajú najviac zdrojov tvojho počítača. Ak totiž máš otvorenú len jednoduchú textovú stránku, tá prirodzene spotrebuje menej pamäte RAM, ako napríklad nejaká online hra alebo spustené video. Prehliadač Chrome už má v sebe zabudovaný šetrič pamäte, ktorý pomáha znížiť náročnosť otvorených kariet a tým napríklad predĺžiť životnosť batérie, ak pracuješ na laptope. Po novom ale Google testuje upozornenia na náročné karty a poskytne spôsob, ako tento problém napraviť.
Funkcia sa v lete nachádzala v testovacej fáze. Funkcia pracuje tak, že ti zobrazí varovné okno vtedy, keď používanie procesora prekročí určitú hranicu. Keď sa toto varovanie zobrazí, na výber môžeš mať dve možnosti. Buď môžeš problém opraviť alebo upozornenie ignorovať. V upozornení ťa prehliadač Chrome varuje, že nižšie uvedené karty si vyžadujú vyššie množstvo zdrojov a môžu spôsobiť problémy s výkonom počítača. Po kliknutí na možnosť opraviť Chrome zatvorí najnáročnejšie okná.
Komentáre