Vďaka pokročilej umelej inteligencii vývojári z OpenAI naučili robotickú ruku „Dactyl“ riešiť Rubikovu kocku

V OpenAI vytvorili robotickú ruku Dactyl, ktorá je schopná vyriešiť Rubikovu kocku. Využili na to neurónové siete v kombinácií s technikou ADR.

roboticka ruka dactyl simulacie_2
Zdroj: Youtube (OpenAI)

Dactyl je robotická ruka vytvorená spoločnosťou OpenAI, ktorá je známa hlavne vďaka výskumu v oblasti umelej inteligencie. Spoločnosť v  priebehu včerajšieho dňa publikovala na serveroch Youtube video, v ktorom je zachytená spomínaná ruka, ako rieši Rubikovu kocku.

Šikovnejšia ako väčšina z nás

Robotická ruka Dactyl, aby bola schopná vyriešiť Rubikova kocku prešla vyškolením prostredníctvom neurónových sietí (pozn. redakcie: Neurónová sieť je výpočtový model, zostavený na základe abstrakcie vlastností biologických nervových systémov) a pomocou ich spojenia s technikou ADR (Automatic Domain Randomization), ktorá slúži na zefektívnenie učenia. Pomocou tejto metódy musela ruka Dactyl riešiť stále obťažnejšie úlohy, ktoré boli generované pokročilou AI. V  zjednodušenej  podobe si môžete si predstaviť postupné sťažovanie kombinácií potom, ako predošlá úloha bola splnená. Inými slovami, neurónové siete museli reagovať na stále sťažujúce sa prostredie, vďaka čomu sa ruka Dactyl učila novým vedomostiam.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
roboticka ruka dactyl simulacie
Zdroj: Youtube (OpenAI)

Vývojári OpenAI hovoria, že ADR je kľúčovou technológiou pretože umožňuje progresívne zvyšovanie obťažnosti výcvikových simulácií.

„Odhliadnuc od toho, aby sme mali presný model reálneho sveta, nám umožňuje (pozn. redakcie: technológia ADR) prenos naučených informácií zo simulácií pomocou neurónových sietí, aby  sme ich aplikovali v reálnom svete.“

Za zmienku stojí spomenúť aj to, že spoločnosť OpenAI v  priebehu minulého roka predstavila obdobnú robotickú ruku, ktorá je schopná otáčať tehly. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako maličkosť, ale opak je pravdou. Dokazuje to schopnosť robotických ramien manipulovať predmetmi pričom v kombinácii so súčasným úspechom, spoločnosť posúva možnosti   ich využitia na novú úroveň.

„To je naozaj ťažký problém.“ Druh manipulácia potrebný k otáčaniu častí Rubikovej kocky je v skutočnosti oveľa ťažšie ako otáčať tehlou.“

Vedci a  vývojári zo spoločnosti OpenAI veria, že ich experiment poskytuje silné dôkazy, že schopnosti robotov vo všeobecnosti budú tak silnými, že sa budú schopné v budúcnosti prispôsobovať meniacim sa podmienkam, a že môžu byť v budúcnosti vytvorené rovnakými technikami ako v súčasnosti.

Via Neowin.net

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre