SpravodajstvoVeda a výskum

Vďaka novému updatu vedci predĺžili životnosť „umierajúcej“ vesmírnej sondy až o desať rokov

Misia LRO tak bude môcť aj naďalej posielať dychberúce zábery.

Sonda skúmajúca Mesiac, Lunar Reconnaissance Orbiter (pozn. redakcie: LRO) začína po 11 rokoch pomaly starnúť. Záchranou má byť nový softvérový update, ktorý by mal vdýchnuť sonde kus života, píše portál Universe Today.

Sonda LRO priniesla tie najlepšie pozorovania nášho mesiaca od čias programu Apollo a vedci veria, že aj po update sonda prinesie ďalšie fantastické objavy. Sonda LRO odštartovala v roku 2009. Za túto dobu dokázala zmapovať 98% mesačného povrchu s rozlíšením až 100 metrov na pixel. Sonda je zodpovedná aj za dychberúce zábery pristávacích miest misií Apollo, na ktorých vidieť stopy pristávacieho modulu, kolies, ale aj stôp astronautov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
LRO
Pristávacie miesto misie Apollo 16. Zdroj: NASA/GSFC/Arizona State University

V roku 2016 sa sonde LRO podarilo nájsť dôkazy o geologickej aktivite na Mesiaci. Tá je spôsobená sčasti gravitačným ťahom Zeme, ale z časti aj z toho, že sa Mesiac pomaly scvrkáva. Môže za to jeho chladnúce jadro.

Prvé problémy

V roku 2018 sa objavili prvé problémy a sonda prišla o zariadenie, ktoré meralo jej rotáciu. V tej dobe sa mohla sonda spoľahnúť len na pozíciu hviezd, ako spôsob navigácie. Fungovalo to bez problémov, avšak sonda nedokázala naďalej robiť rýchle a komplikované manévre. LRO preto už nedokázala zachytiť úžasné 3D zábery, ktoré zachytávali hĺbku našej prirodzenej družice.

LRO
Zdroj: NASA/GSFC/Arizona State University

Vedci však vytvorili nový algoritmus s názvom FastMan (pozn. redakcie: Fast Maneuvering), ktorý bol po prvýkrát spustený v roku 2020 a priniesol okamžité úspechy. Jedným z hlavných problémov, ktoré algoritmus FastMan musel vyriešiť bolo, že keď boli systémy na monitorovanie hviezd zamerané na jasný objekt (pozn. redakcie: Zem, Mesiac, Slnko), sonda sa nedokázala orientovať. FastMan zaručuje, aby k podobnému prípadu nedošlo.

FastMan však pre sondu znamená oveľa viac. Vedci predpokladajú, že vďaka tomuto vylepšeniu bude môcť sonda prinášať nové vedecké objavy ďalších desať rokov. Je však nepravdepodobné, že sa tak dlho sonda dožije. Nový update jej síce dodal životnosť, avšak zásoby paliva jasne hovoria, že jej ostáva najmenej päť rokov života. Sonda sa však môže dožiť aj viac, no palivo bude v tomto prípade jedným z rozhodujúcich faktorov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close