Spravodajstvo

Vďaka bugu na Facebooku dostávali dezinformácie väčší priestor, ako mali. Pravdepodobne aj vy ste boli nimi kŕmení

Posledný polrok Facebookom otriasala chyba, ktorá nepriamo podporovala dezinformátorov. Vznik tejto chyby sa ale datuje už do roku 2019.

Sociálna sieť Facebook bezpochyby patrí medzi gigantov na internete. Šírenie informácií cez tento uzol vie ovplyvniť mnoho ľudí a preto musia byť príspevky neustále kontrolované. To ale samozrejme nie je možné vykonať čisto iba pomocou ľudského faktora. Ak má v sebe ale systém chybu, vie dôjsť k neuveriteľným škodám. Na tému upozornil web theverge.com.

Vyriešenie trvalo pol roka

Skupina inžinierov Facebooku identifikovala rozsiahle zlyhanie hodnotiaceho systému prvýkrát v októbri minulého roka. Vtedy začal News Feedom prúdiť náhly nárast dezinformácií. Systém miesto potláčania príspevkov od opakovaných dezinformátorov situáciu nechal tak. To podporilo zobrazenie takýchto príspevkov o 30 percent na celom svete, pretože sa zväčša jednalo o mimoriadne zaujímavé, no nepravdivé témy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Facebook_logo_aplikacia
Zdroj: unsplash.com (Dawid Sokołowski)

Hlavnú príčinu sa v októbri nepodarilo nájsť. Tento nával trval niekoľko týždňov až kým neustal, no potom opakovane vzplanul. Riešenie Facebook podľa všetkého našiel v polovici marca. Okrem týchto dezinformácií interné vyšetrovanie zistilo, že systémy Facebooku nedokázali znížiť pravdepodobnú nahotu, násilie a v poslednom období ani ruské štátne médiá. Tie sa sociálna sieť zaviazala prestať odporúčať vzhľadom na situáciu na Ukrajine.

Vznik chyby sa datuje až do roku 2019

Celá táto chyba mala vzniknúť už v roku 2019, no jej zneužitie nebolo až tak markantné na to, aby si to Facebook všimol. Výrazný vplyv nastal až v spomínanom októbri 2021.

Facebook už roky ponúka downranking na zlepšenie kvality obsahu, ktorý sa zobrazuje na News Feede. Tento automatizovaný systém sa snaží neustále zlepšovať, no je vidieť, ako veľmi to je potrebné a ako vie chyba v jeho útrobách spôsobiť nemalé škody. V spojení s Facebookom a jeho pravidlami sa stále hovorí o transparentnosti, no dodnes nie je presne známe, ako veľmi tento downranking znižuje distribúciu dotknutého obsahu. Predstavitelia majú údajne obavy z toho, že keď vyložia karty na stôl tak sa nájdu protivníci, ktorí to naplno využijú vo svoj prospech.

Na chybu taktiež poukázal Sahar Massachi, bývalý člen tímu pre občiansku integritu na Facebooku. Podľa neho za tým určite nebol zlý úmysel, no incident je určite ďalším znakom toho, že potrebujeme vedieť viac o systémoch a algoritmoch, ktoré sociálne siete využívajú. Sahar ďalej tvrdí, že potrebujeme skutočnú transparentnosť pre vybudovania udržateľného systému zodpovednosti.

A čo si o tejto chybe myslíte vy? Všimli ste si za posledný polrok jej vplyv na News Feede Facebooku? Podeľte sa s vašim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close