Včely dokážu z dychu človeka zistiť, či trpí rakovinou pľúc: Závažné ochorenie vedia rozoznať v rannom štádiu

Vedci zistili, že včely dokážu z dychu človeka rozoznať, či trpí rakovinou pľúc alebo nie. Ochorenie vedia rozpoznať už v rannom štádiu.

Včely dokážu odhaliť rakovinu pľúc z dychu pacienta
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Výskumníci z Michigan State University zistili, že včely dokážu z ľudského dychu odhaliť biomarkery alebo chemické koncentrácie, ktoré sa spájajú sa s rakovinou pľúc.  

Štúdia zároveň ukázala, že včely vedia rozlíšiť medzi rozdielnymi typmi rakoviny pľúc na základe “pachu” bunečných kultúr. Ako autori štúdie vysvetľujú, hmyz má úžasný čuch, rovnako ako psy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie chceli zistiť, či by včely dokázali rozoznať rozdiely v dychu zdravého človeka a človeka, ktorý trpí rakovinou pľúc. To zisťovali tak, že v laboratóriu vytvorili syntetický “dych”, pomocou odlišných hodnôt šiestich zlúčenín. Pomocou týchto chemických látok dokázali rekonštruovať, ako by bolo cítiť dych zdravého človeka a pacienta s rakovinou.  

“Na vytvorenie umelého dychu sme potrebovali naozaj pevnú ruku. Následne sme otestovali pach dychu zdravého a chorého človeka na približne 20 včelách,” hovorí Dabajit Saha, jeden z autorov štúdie.

Vedci našli prelomový spôsob liečby rakoviny
Zdroj: Unsplash (National Cancer Institute)

Monitorovanie mozogvej aktivity včiel

Výskumníci vytvorili špeciálny 3D vytlačený postroj, pomocou ktorého držali včelu na mieste, zatiaľ čo na ňu pripevnili drobnú elektródu. Táto elektróda merala zmeny v mozgovej aktivite včely. Keď bola včela pripravená, cez jej anténu pustili synteticky vytvorené pachy a zaznamenávali signály jej mozgu. Vedci dokázali pozorovať, keď sa zmenili mozgové signály včely.  

V ďalších krokoch chceli vedci zistiť, aké množstvo zlúčenín naznačujúcich rakovinu sa musí v dychu nachádzať, aby včela dokázala rakovinu vycítiť. Tu sa ukázalo, že aj pri malých koncentráciách dokáže včela bez problémov odhaliť, či má pacient rakovinu pľúc alebo nie.  

“Včely dokážu rozlíšiť naozaj drobné zmeny v chemických koncentráciách dychu,” tvrdí Saha.  

Keď výskumníci sledovali mozgové signály včiel, všimli si aktiváciu niekoľkých odlišných neurónov v prípade ak včela ucítila dych pacienta s rakovinou. Iné neuróny sa aktivovali v prípade, keď včela ucítila dych zdravého pacienta.  

Včely dokážu odhaliť rakovinu pľúc z dychu pacienta
Zdroj: Unsplash (James Wainscoat)

Včely vedia rozlíšiť aj typ rakoviny

Autori štúdie následne vypestovali v laboratórnych podmienkach rôzne typy rakoviny pľúc. Potom pomocou rovnakej metódy skúmali, či včela dokáže rozlíšiť aj jednotlivé typy. Aj tu sa ukázalo, že sa mozgové signály líšili pri odlišných typoch rakoviny.  

“Čo je naozaj úžasné je schopnosť včely rozlíšiť nielen to, či má pacient rakovinu pľúc alebo nie, no zároveň aj rozpoznať jednotlivé typy rakoviny pľúc. Implikácie nášho výskumu sú naozaj obrovské, pretože vďaka tomuto senzoru by sme mohli pacientom diagnostikovať rakovinu mimoriadne rýchlo. To je nesmierne dôležité, ak chceme toto ochorenie efektívne liečiť,” vysvetľuje Autumn McLane-Svoboda, spoluautorka štúdie.  

Autori veria, že toto zistenie môže pomôcť otvoriť dvere k novej generácii detekčných technológií. Tie by sa mohli zakladať viac na biológii a čuchu. Lenže ako by sme mohli túto metódu využiť v praxi? Saha predpokladá, že na základe včelieho mozgu môžu vytvoriť zariadenie, ktoré dokáže zachytiť rakovinu rovnako dobre, ako to dokáže včela.  

Pacient by potreboval jedine fúknuť do tohto zariadenia a ono by mu v reálnom čase prezradilo, či sa v jeho dychu nachádzajú chemické látky spojené s rakovinou.

Nielen včely majú takúto schopnosť 

Nová štúdia stojí na predchádzajúcich výskumoch vedcov. V nich Saha demonštroval, že nielen včely, ale aj kobylky dokážu rozlíšiť zdravého človeka od človeka trpiaceho rakovinou.  

Odhaliť rakovinu v čo najskoršom štádiu je kriticky dôležité pre zdravie pacienta. Ako autori štúdie vysvetľujú, ak lekár dokáže odhaliť rakovinu v jej prvom štádiu, pacient má 80 až 90% šancu na prežitie. Ak sa ale rakovina nepodchytí do štvrtého štádia, potom šance na prežitie klesajú k 10, maximálne 20%.  

Rakovinové bunky pracujú inak ako tie zdravé a počas svojho fungovania vytvárajú odlišné chemické zlúčeniny. Ako práca vedcov demonštrovala, hmyz má mimoriadne dobrú schopnosť tieto chemické zlúčeniny ucítiť a pomôcť nám včas zachytiť rakovinu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre