Väčšina trpasličích galaxií v okolí Mliečnej dráhy žije divokým, ale za to krátkym životom

Prieskumy odhaľujú, že takzvané satelitne galaxie sú takmer vždy pohltené väčšou galaxiou

Trpasličie galaxie
Zdroj: NASA, ESA, Hubble

Misia Európskej vesmírnej agentúry, Gaia, odhalila v novembri 2018 relatívne veľkú, no nie veľmi jasnú galaxiu, ktorá sa nachádza hneď vedľa našej galaxie, Mliečnej dráhy. Názov tejto galaxie je Antlia 2. Téme sa venuje YouTube kanál SEA.

Táto galaxia má priemer 10-tisíc svetelných rokov a nachádza sa 400-tisíc svetelných rokov od Zeme, čo nie je v kozmickom merítku vôbec veľká vzdialenosť. Donedávna sme túto galaxiu nemohli pozorovať, no astronómovia predpovedali existenciu galaxie podobnej veľkosti. Ich simulácie zároveň ukázali, že Antlia 2 mohla byť pred miliardou rokov zapojená do zrážky s našou galaxiou, ktorá ju pripravila o väčšinu hviezd a materiálu, z ktorého by sa nové hviezdy mohli vytvoriť. Stala sa z nej tmavá, difúzna galaxia, v ktorej dominuje prevažne temná hmota.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pritom Antlia 2 je len jedným z mnohých prípadov chaotických interakcií, ktoré sa dejú medzi trpasličími galaxiami, ktoré obiehajú okolo Mliečnej dráhy. Satelitné galaxie sú skupinou menších galaxií, ktoré obiehajú okolo jadra väčšej galaxie, podobne ako obiehajú planéty okolo Slnka. Tieto skupiny dávajú vedcom jedinečnú možnosť skúmať ako sa tvoria nové hviezdy, či galaxie. Do dnešného dňa astronómovia zaznamenali najmenej 59 satelitných galaxií, ktoré sa nachádzajú v blízkosti našej galaxie.

Divoký život

Najpočetnejšou skupinou z nich sú trpasličie galaxie. Podľa štandardných kozmologických modelov boli trpasličie galaxie prvými galaxiami, ktoré vo vesmíre vznikli. Prvé hviezdy sa združovali dokopy, vytvárajúc trpasličie galaxie a tie sa zrážali s väčšími galaxiami, ktoré vďaka tomu mohli rásť. Trpasličie galaxie majú pomerne divoký život, na rozdiel od väčších galaxií, akou je aj Mliečna dráha. Nielen že sú ovplyvňované galaxiou, okolo ktorej obiehajú, tieto galaxie častokrát súperia aj medzi sebou. Trpasličie galaxie sa navzájom ovplyvňujú slapovými silami, vďaka čomu majú deformovaný tvar.

Satelitné galaxie väčšinou končia svoj život dvoma spôsobmi. Buď sa zlúčia s inými menšími galaxiami, alebo sú pohltené väčšou galaxiou, okolo ktorej obiehajú. Obežná dráha satelitných galaxií vždy špirálovito klesá k jadru väčšej galaxie. Ak sa satelit dostane príliš blízko, okrajové hviezdy sú doslova odtrhnuté väčšou galaxiou, spolu s dôležitými plynmi, vďaka ktorým by sa mohli tvoriť nové hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre