SpravodajstvoVeda a výskum

Väčšina teoretických fyzikov verí na existenciu paralelných vesmírov: Odhalíme ich niekedy?

Aj keď teória multiverza stále vyvoláva debaty, mnohí veria, že okrem nášho vesmíru existujú ešte ďalšie.

Veľký tresk bol počiatkom nášho vesmíru a viedol k vytvoreniu všetkého, čo sa dnes nachádza okolo nás. No je náš vesmír jediným vesmírom, ktorý existuje?

Teória multiverza tvrdí, že existuje nekonečné množstvo vesmírov, ktoré existujú súbežne vedľa seba. Tieto vesmíry sa od seba môžu líšiť drasticky – inými fyzikálnymi zákonmi, alebo minimálne – iná časová os. Ide o populárny námet hlavne v sci-fi filmoch, kde môžete sledovať ľudí z iného vesmíru, ktorí počas svojho života urobili iné rozhodnutia. Tejto téme sa venuje YouTube kanál Ridddle.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teoretickí fyzici tvrdia, že môže existovať nekonečné množstvo alternatívnych vesmírov. V jednom z nich nemusel na Zemi vôbec vzniknúť život, zatiaľ čo v inom vesmíre to boli cicavce, nie dinosaury, ktoré vyhynuli pri tragickom náraze asteroidu.

Vedec Hugh Everett si vytvoril vlastnú interpretáciu zákonov kvantovej mechaniky a tvrdil, že každá zaznamenaná udalosť vytvorí rozštiepenie v čase a vytvorenie nového, paralelného vesmíru. Napríklad, ak by ste zatvorili prehliadač a prestali by ste čítať tento článok, vytvorili by ste nový paralelný svet vo vzťahu z verziou vášho ja, ktorá článok dočítala až dokonca. Samozrejme, že to funguje aj naopak.

Ďalším príkladom je aj slávna Schrodingerova mačka, ktorá žije a je mŕtva súčasne. Schrodinger veril, že pokým nemôžeme pozorovať nejakú udalosť, tá môže fungovať v takzvanej superpozícii, viacerých stavoch súčasne. V prípade jeho pokusu, mačka je živá a mŕtva zároveň, kým neotvoríme krabicu a nepozrieme sa na ňu.

Keď otvoríme krabicu, jasne vidíme, čo sa s mačkou stalo, lenže podľa Everettovej teórie sa zároveň vytvorí aj nová časová línia. Ak je mačka v „našej“ krabici mŕtva, potom musí existovať aj verzia vesmíru, kde zomrela.

Existujú paralelné svety?

Momentálne nedokážeme potvrdiť, ani vyvrátiť existenciu iných vesmírov, no táto teória nie je tak úplne nová. Zaujímavosťou je, že antickí Gréci tvrdili, že sme len jedným z nekonečného množstva svetov, ktorý pláva v rovnakej tmavej prázdnote.

Teória paralelných vesmírov sa nepovažuje za pseudovedu. Medzi vedcami vyvoláva istú dávku kontroverzie, či debát, no napriek tomu mnohí pátrajú po odpovedi. Záhadou, ktorá sa viaže na multiverzum je aj otázka antihmoty. Teórie tvrdia, že vo vesmíre by malo existovať rovnaké množstvo hmoty a antihmoty, no to nie je úplne pravda.

Práve kvôli tomu vznikla teória zrkadľujúceho sa vesmíru. Tá tvrdí, že náš vesmír je odrazom ďalšieho vesmíru, ktorý vznikol pri veľkom tresku. Zatiaľ čo v našom vesmíre funguje všetko tak, ako má, zrkadlený vesmír funguje v spiatočke. Vedcom sa podarilo zistiť, že takýto odzrkadlený vesmír by bol takmer rovnaký, ako ten náš, no nebol by rovnaký, čo znamená, že by sme mohli badať isté rozdiely. Či niekedy potvrdíme, alebo úplne vyvrátime teóriu o ďalších vesmíroch ale ukáže až čas.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close