Väčšina ľudí by radšej prišla o robotu na úkor robota, ako keby boli nahradení iným človekom

Vedci na základe výskumu došli k záveru, že ľudia sú viac ochotní akceptovať stratu práce na úkor robota, ako keby ju stratili na úkor iného človeka.

Robotizacia
Zdroj: Pixabay.com (Gerat), úprava: Vosveteit.sk

Robotizácia pomaly, ale isto napreduje dopredu, a to hlavne vo výrobných fabrikách, kde postupne sú nahrádzané manuálne opakujúce sa práce robotmi. Tento proces obmeny “pracovníkov” sa však priamo dotýka aj zamestnancov vo vyšších pozíciach, kde sa zas dopredu tlačí AI technológia. Pre mnohých z nás je tento scenár katastrofickým. Nie tak dávno, jeden z popredných vývojárov spoločnosti Google  odhadol, že v priebehu 15 rokov bude nahradených až 40% prác vykonávanými ľuďmi robotmi. Čo bude však s nami, bežnými ľuďmi? Hlavný ekonóm Svetovej banky začiatkom roka hovoril  o tom, že strach z robotizácie a odstránenia prác vykonávanými ľudmi nie je ničím podloženým. Pomohol si výpočtami, na základe ktorých hovoril, že počet zaniknutých miest sa približne rovná počtu novo vzniknutých pracovných príležitostí. Inými slovami, jeho slová môžeme pretlmočiť ako proces zmeny fungovania ekonomiky, ktorým sme si už viackrát ako ľudstvo prešli (pozn. redakcie: napr. začiatkom 20. storočia kedy sa začala industrializácia), a vždy sme našli riešenie.

“Diabolské roboty”

Aj napriek tomu, že mnohé štúdie hovoria o tom, že roboty prevezmú veľkú časť ľudskej práce čo vyvoláva v mnohých z nás obavy, tak paradoxom zostáva, že podľa výskumu  mníchovských vedcov, ľudia sú ochotnejší prijať ich nahradenie robotmi viac, ako keby boli nahradení iným človekom. Výskum, ktorý robili vedci z Mníchovskej technickej univerzity hovorí, že iba 37% ľudí by preferovalo ich nahradenie v pracovnom živote človekom, namiesto robota.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom výskumu nebolo zistiť “kto a kedy” prevezme našu prácu, ale ako by sa ľudia cítili, keby ich robotu prevzal človek alebo robot. Výskumníci v zjednodušenej podobe došli na to, že ľudia by sa  lepšie  cítili, ak by robili prácu po inom človeku, ako po robotovi a zároveň keby o ňu došli, tak preferujú, že by ju stratili na úkor robota. Armin Granulo, výskumný pracovník tento výsledok vysvetľuje skutočnosťou, že väčšina ľudí si nemyslí, že by mohli konkurovať robotom, a preto uprednostňujú scenár, ak by o prácu prišli na úkor robota, ako keby o ňu prišli na úkor iného človeka. Ďalej, tento výsledok komentuje tým,  že pre človeka strata zamestnania na úkor inej osoby môže negatívne ovplyvniť  jeho sebavedomie, a to z dôvodu, že “obaja” sú na rovnakej úrovni, a preto sa radšej prikláňajú k  druhej alternatíve.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre