Spravodajstvo

V zahraničí WhatsAppom lomcuje nový podvod. Mieri najmä na starších. Pozor, čoskoro môže byť frekventovaný aj u nás!

WhatsAppom sa šíri pomerne známy druh podvodu, ktorý zneužíva dôveru najmä staršej generácie. Jeho príchod môžeme očakávať aj u nás.

V posledných dňoch bolo najmä v Británii zaznamenaný zvýšený počet podvodov prostredníctvom populárnej chatovacej aplikácie WhatsApp. Samotný princíp podvodu je pritom mimoriadne jednoduchý a pomerne známy, no zdá sa, že je zároveň stále aj efektívny. Zameraný je totiž skôr na starších používateľov aplikácie. Na informáciu upozornil web thesun.co.uk.

Zneužitie dôvery staršej generácie

Pomerne jednoduchý podvod je zameraný najmä na staršiu generáciu, ktorá má dcéry a synov, prípadne vnúčatá. Podvodník sa vydáva za ich potomka prípadne priateľa a žiada peniaze, ktoré potrebuje súrne na vymyslenú udalosť ako nezaplatený účet alebo urgentná operácia. Podobné podvody sme zaznamenali aj u nás, no zväčša neboli vykonané prostredníctvom aplikácie WhatsApp.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Britská polícia tvrdí, že v posledných mesiacoch boli hlásené tisíce takýchto podvodov a preto varuje všetkých obyvateľov. Keďže ide o veľmi jednoduchý podvod, tak sa jeho príchod očakáva aj v iných krajinách vrátane tej našej. Preto by najmä mladšia generácia mala dbať na informovanosť svojich starších rodinných príslušníkov a ich známych.

Informovanosť staršej generácie je základ

K situácii sa vyjadril aj Chris Ainsley, ktorý je vedúcim riadenia rizika podvodov vo firme Santander UK. Podotkol najmä to, že tieto podvody sa netýkajú iba aplikácie WhatsApp, ale aj iných chatovacích aplikácií či klasických SMS správ.

Videli sme veľký rozruch vo falošných správach WhatsApp, ktoré predstierali, že sú od detí ľudí. Okrem nich vidíme podvody aj v tradičných SMS správach. Niekto vám jednoducho pošle textovú správu s textom: ‚Ahoj ocko‘ alebo ‚Ahoj mami‘, no potom sa pokúsi prinútiť človeka, aby mu v istých prípadoch poslal niekoľko tisíc libier.

Národné centrum pre ohlasovanie podvodov hlási až 1 235 takýchto podvodov prostredníctvom aplikácie WhatsApp. Číslo samozrejme nie je presné, pretože množstvo ľudí daný podvod vôbec nenahlási. Dokopy mali takéto podvody stáť používateľov neuveriteľných 1,5 milióna libier.

Zaznamenané boli taktiež aj pokročilé techniky, v ktorých sa podvodník snaží obeť presvedčiť, aby peniaze poslala na podvodný účet cez viaceré iné účty priateľov alebo rodiny. Bankám to totiž vie sťažiť vystopovanie podvodníka.

Odborníci varujú pred najbližším obdobím

V septembri takmer všetkým žiakom začína škola, s čím sú spojené isté výdavky. A práve túto situáciu vedia podvodníci zneužiť. Od rodičov tak lákajú peniaze na rôzne poplatky spojené so štúdiom.

Preto ak vaši rodičia alebo blízky využívajú akúkoľvek aplikáciu na odosielanie a prijímanie správ, tak ich o tomto type podvodu informujte. Jednoduché overenie telefonátom (nie na číslo, z ktorého prišla podvodná správa – vishing) vie zmariť akýkoľvek podvod, ktorý následne treba okamžite ohlásiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close