V zahraničí lomcuje nový SMS podvod s „mylnou platbou“. Čoskoro môže udrieť aj u nás, na toto sa pripravte!

V zahraničí lomcuje nový podvod, ktorý kombinuje falošnú SMS správu spolu s podvodným telefonátom.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Pravdepodobne aj vám už písal saudský princ, ktorý sa vydával za vášho strýka, pričom vám chcel darovať peniaze. Tento typ podvodu je tak rozšírený, že už len málokto na neho naletí. Preto podvodníci skúšajú nové finty a triky, ako sa dostať do peňaženiek potenciálnych obetí.

Nedávno sme napríklad upozorňovali na „dvojitý podvod“, kedy potom, ako obeť naletí na finančný podvod, tak neskôr mu je ďalšou entitou ponúknutá možnosť, že peniaze od podvodníka získa späť. Online útočníci pri druhom útoku zväčša využívajú rôzne reklamné systémy, prostredníctvom ktorých sa vydávajú za vierohodné inštitúcie, no skutočnosť je iná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes by sme chceli upozorniť na ďalší rafinovaný podvod, ktorý ale v súčasnosti lomcuje za hranicami našej krajiny. Informuje o ňom web conomictimes.indiatimes.com. Druhým dychom je potrebné povedať, že rovnako ako pri iných podvodoch, tak je len otázka času, kedy udrie aj u nás.

Podvod s „mylnou platbou“

Možno sa vám už niekedy stalo, že vám na účte pristáli peniaze „len tak“. Ak áno, tak tieto finančné prostriedky ste museli vrátiť. Ak by ste tak nespravili, tak by ste sa dopustili trestného činu. A práve toto využívajú kybernetickí zločinci pri novom podvode.

Potenciálnym cieľom posielajú falošný SMS správy, ktoré ich informujú, že im bola pripásaná určitá suma peňazí na ich účet z iného protiúčtu. Má ísť ale o mylnú platbu. Tieto SMS správy na prvý pohľad vyzerajú pomerne dôveryhodne a zároveň, v tých sofistikovanejších prípadoch, útočníci ich maskujú aj za oficiálne kontakty finančných inštitúcií (využívajú za tým účelom metódu známu ako spoofing). Krátko na to, ako príde potenciálnemu cieľu takáto SMS, tak mu zazvoní telefón, na ktorého druhom konci sa ozve zamestnanec banky alebo inej organizácie s požiadavkou, aby peniaze obratom vrátil.

Pozor, čo vám hovorí druhá strana na telefóne

Trik spočíva v tom, že SMS vyzerá skutočne ako od banky a zároveň falošný pracovník inštitúcie dokáže byť nesmierne presvedčivý, až potenciálna obeť má tendenciu uveriť tomu, čo tvrdí útočník. Web taktiež doplňuje, že boli identifikované aj podvody, kedy namiesto falošného bankára, volala neznáma osoba, ktorá sa vydávala za vzdialeného rodinného známeho. Príbeh okolo mylnej platby, sa môže teda rôzniť.

Ako vysvetľuje portál, tak celý tento podvod je postavený na tom, aby v obeti bol vyvolaní pocit naliehavosti a nutnosti konať ihneď, kým je človek pod tlakom, aby odoslal peniaze na cudzí účet.

Majte preto na pamäti, že ak vám príde takáto správa, a v zapätí vás bude niekto kontaktovať s požiadavkou, aby ste konali ihneď a poslali napríklad niekam peniaze, tak s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o podvod. Hovor zrušte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre