V zahraničí lomcuje nový podvod. Útočníci ti pošlú vydieračskú správu spolu s fotkou, kde bývaš. Nenaleť na to, ide o podvod

Online podvodníci začali ľuďom posielať správy, že chcú od nich peniaze, inak zverejnia o nich citlivé údaje. V týchto správach posielajú po novom aj fotografiu domu, kde bývaš.

POZOR-aktualna-tema_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravdepodobne ti už v minulosti došiel podvodný e-mail alebo SMS správa. Napríklad, že ti tvoj strýko zo Saudskej Arábie odkázal rozprávkový majetok. Tieto druhy podvodov vieme pomerne rýchlo rozpoznať. Čo ak by ti ale prišla správa, v ktorej ťa útočník osloví menom, má k dispozícii tvoju fotku domu a v texte píše „Sledujem tvoje špinavé správanie“. Práve takýto podvod sa aktuálne rozmáha vo veľkom. Našťastie ale ďaleko za našimi hranicami, čo nám dáva čas pripraviť sa.

Pozor na tento typ e-mailu s citlivými údajmi, ide o podvod

Ako varuje polícia, ide o vydieračský e-mail, v ktorom útočník požaduje od obete zaplatenie väčšej sumy peňazí zväčša v Bitcoinoch. Internetový podvodník v správe ďalej tvrdí, že má k dispozícii tvoju históriu prehliadania internetu vrátane tvojich kontaktov z mobilu. No to nie je všetko. Na tému upozornil web nbcwashington.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
hacker utok na ucty
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay, úprava redakcie

V podvodnom e-maile sa píše:

„Sledujem tvoj úbohý život už nejaký čas. Mal si len smolu, že som natrafil na teba.“, píše sa v podvodnej správe, ktorá ďalej pokračuje: „Riskuješ a hráš sa s ohňom so svojimi zvyklosťami pri prehliadaní, prezeráš si tie špinavé videá a vstupuješ do temných zákutí kyberpriestoru.“

Útočník ťa môže osloviť nielen menom, ale poslať ti aj fotku, kde bývaš

Miestna polícia upozorňuje, že ide o podvod, a na tento e-mail by si nemal reagovať, a to ani v prípade, ak ťa útočník v správe osloví menom alebo ti pošle fotografiu tvojho domu. S najväčšou pravdepodobnosťou je táto fotografia stiahnutá z Google Máp. Prípadne sa k nej mohol dostať zo sociálnej siete, kde si ju nahral. Útočník sa mohol k tvojmu menu a adrese dostať aj z verejných databáz alebo z úniku dát nejakej služby, kde máš vytvorený účet.

„Ak sú tieto informácie online, môžu byť ľahko zneužité,“ prízvukuje polícia. „Takže podvodníci jednoducho berú tieto snímky z Google Maps a posielajú ich s tvrdením: „Vidím, že si pozeral pornografiu.‘“

V tejto správe často nájdeš aj tvrdenia, že útočník do tvojho zariadenia nahral špionážny softvér a môže vidieť všetko, čo robíš na obrazovke telefónu či počítača. Dokonca, že je schopný zapnúť kameru či mikrofón bez toho, aby si si to všimol. Ďalej sa útočník vyhráža tým, že všetko, čo sa dozvedel, pošle tvojim priateľom, ak nezaplatíš.

spehovanie pocitaca a sukromie
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Ak by si sa stretol s týmto pokusom o vydieranie, tak vedz, že ide o podvod a nikto ťa nešpehuje. Ak by si mal predsa len pochybnosti, že niečo nie je v poriadku, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžeš odhaliť vírus v smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre