SpravodajstvoVeda a výskum

V určitých fázach mesiaca by mala voda z jeho povrchu zmiznúť: To sa však nedeje

Nová štúdia prišla na to, ako si Mesiac udržiava vodu aj počas kritických období

Dnes úž vieme, že sa na povrchu Mesiaca nachádzajú molekuly vody. Americká vesmírna agentúra s týmto objavom išla na verejnosť minulý rok, no vedela o tom už od roku 1997.

Voda sa na našu prirodzenú družicu mohla dostať pomocou komét, asteroidov, Slnka, ale aj z útrob samého Mesiaca, píše portál Universe Today. Nová štúdia H.Z. Wanga, z Shandong University in China tvrdí, že voda sa mohla dostať na Mesiac aj z pozemských častíc. Je však pravdepodobné, že solárny vietor je zodpovedný za časť vody, ktorú vieme na povrchu Mesiaca nájsť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najväčším problémom tejto teórie je vyparovanie. Počítačové modely predpovedajú, že počas splnu by sa malo vypariť až 50% vody, ktorá sa nachádza vo väčších výškach. Problém je tiež to, že počas jedného mesačného cyklu sa Mesiac nachádza od troch do piatich dní v zemskej magnetosfére. Tá blokuje solárny vietor, ktorý tým pádom nemôže na Mesiac priniesť vodu a tá by mala počas týchto období z Mesiaca zmiznúť.

Vodný most

Lenže to sa nedeje. Potvrdzuje to aj indická misia Chandrayaan-1, ktorá objavila stopy vody aj počas mesačných splnov. Autori novej štúdie sa domnievajú, že vodu na Mesiac môže prinášať „zemský vietor.“ Vedci tvrdia, že medzi solárnym a zemským vetrom je rozdiel. Solárny vietor tvorí plazma, zložená z protónov a elektrónov, zatiaľ čo zemský vietor je prúd iónov z magnetosféry.

Japonská misia Kaguya odhalila ióny vodíka, pochádzajúce z exosféry Zeme. Tie boli objavené v mesačnej pôde. Zároveň sa misii podarilo odhaliť vysoké koncentrácie izotopov kyslíka, ktoré pochádzajú z ozónovej vrstvy. Vedci preto hovoria o akomsi „vodnom moste“ ktorý dokáže doplniť na Mesiaci vodu v dňoch, kedy sa Mesiac nachádza v zemskej magnetosfére.

Štúdia však môže siahať oveľa ďalej. Ak je nový výskum pravdivý a naozaj naša Zem dokáže poslať častice vody na Mesiac, kde inde v Slnečnej sústave môžeme podobný jav pozorovať? Nový objav zároveň vedcom ukazuje, že je toho ešte veľa, čo o objektoch v našej sústave, ale aj Slnečnej sústave ako takej nevedia.

Interakcie medzi magnetosférou planéty a mesiacom by mohli byť kľúčovou mechanikou v procese evolúcie vody na určitom kozmickom telese. Ak sa však odpútame od našej sústavy, rovnaký princíp môže fungovať v celom vesmíre a môže vedcom pomôcť odhaliť planéty, či mesiace, ktoré môžu mať na svojom povrchu vodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close