V týchto situáciách nikdy neplať online platobnou kartou. Nemusí ti prísť žiaden tovar a prídeš aj o peniaze

Mnohé bankové aplikácie ponúkajú možnosť virtuálnej karty. Ide o funkciu, ktorá ti pomôže jednoducho chrániť peniaze na internete.

kedy nepouzivat platobnu kartu
Zdroj: rupixen on Unsplash

Platobnú kartu určite používaš pomerne často, pri nákupe oblečenia, technológie alebo iných vecí z internetu. Za normálnych okolností je platba kartou bezpečná a nehrozí ti nič, no existuje niekoľko situácií, kedy by si nemal svoju hlavnú kartu používať, informuje portál How to Geek.

Nedôveryhodné alebo priamo podvodné obchody môžu číslo tvojej karty zneužiť a touto cestou ťa pripraviť o peniaze, no existujú aj ďalšie situácie, kedy môže byť tvoje číslo karty zneužité. Lenže ak sa v týchto prípadoch nedá platiť kartou, čo môžeme urobiť? Ideálnym riešením je používať pri nákupe na internete takzvanú virtuálnu kartu. Túto funkciu ponúka pravdepodobne aj tvoja aplikácia, a v tomto článku ti vysvetlíme, ako môžeš virtuálnu kartu jednoducho a rýchlo použiť napríklad aj dnes.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Virtuálna karta je platobná karta s náhodne vygenerovanými údajmi. Platí buď určitú krátku dobu alebo len na jednu platbu. Ak by sa aj podvodník dostal k týmto údajom, virtuálna karta mu bude na dve veci. Pomocou týchto údajov ti nedokáže vybieliť účet, ani ich nedokáže vystopovať späť k tvojej karte. Poďme sa ale nižšie pozrieť na situácie, kedy je najlepšie použiť virtuálnu kartu alebo zvoliť iné možnosti platby.  

V týchto situáciách nikdy neplať platobnou kartou online

Nezabezpečené stránky bez SSL 

Šifrovanie SSL je zárukou, že dáta poslané medzi tvojim prehliadačom a serverom stránky sú zabezpečené a súkromné. Bez tohto šifrovania môže hacker prenos dát z tvojho zariadenia zachytiť a získať číslo tvojej karty, s ďalšími citlivými údajmi.  

Zabezpečenú stránku spoznáš podľa https:// na začiatku alebo podľa ikony zámku alebo cez ikonu “ladičky” v Chrome. Niektoré staršie stránky alebo stránky vytvorené neskúseným človekom nemusia mať SSL šifrovanie, no to neznamená, že sú podvod. Mal by si však na nich zvoliť inú metódu platby.  

Na verejných Wi-Fi 

O riziku verejných sietí sme varovali už niekoľkokrát. Wi-Fi v kaviarni alebo inom podniku má spravidla minimálne zabezpečenie. To znamená, že sa do nej vie hacker nabúrať a mať prehľad o všetkom, čo sa na sieti robí. Ide o takzvaný Man-in-the-Middle útok a taktiež môže viesť k uniknutiu tvojich platobných údajov.  

Ak si chceš niečo kúpiť cez internet, najlepšie je, ak to spravíš na domácej Wi-Fi. V prípade, že to nepočká, použi svoju mobilnú sieť alebo virtuálnu kartu.  

Tvoj router pravidelne prezrádza tvoju približnú polohu veľkým spoločnostiam
Zdroj: Pixabay (GDJ, DigitalLove, Ticklenutts), Úprava: Vosveteit.sk

Na zdieľanom počítači 

V rodinách častokrát nájdeme počítač, ktorý používajú viacerí členovia rodiny, no verejné počítače stále nájdeme aj v knižniciach, internetových kaviarňach a na školách. Čím viac ľudí zariadenie používa, tým je väčšie riziko, že sa dostanú k uloženým platobným údajom.  

Na verejných počítačoch zároveň hrozí, že doňho hacker stiahne malvér, ktorý napríklad monitoruje stlačenia tvojej klávesnice. Touto cestou jednoducho získa nielen tvoje platobné údaje, ale aj heslá a iné citlivé dáta.  

Nedôveryhodný obchod 

Ak hľadáme niečo, čo sme nikdy nekupovali, pravdepodobne navštívime e-shopy, ktoré sme nikdy nenavštívili. Pri prvom nákupe z nového obchodu, hlavne menšieho, sa vždy oplatí použiť virtuálnu kartu. Hoci riziko nie je také veľké, ako sa môže zdať, istota je guľomet a nikdy nevieme, ako sa bude obchodník správať a či sú u neho naše dáta v bezpečí.  

Aj na Slovensku nájdeme podvodné e-shopy, ktoré ponúkajú buď predraženú dopravu alebo lacný fejkový tovar. Tieto obchody môžu popri tom zbierať aj naše platobné informácie.  

Aj menšie férové obchody nemusia byť bezpečné. Majiteľ sa môže stať obeťou úniku dát a tvoje číslo karty sa dostane von aj bez toho, aby si ty urobil niečo zlé.  

hacker platobna karta.jpg
Zdroj: Melnikov Dmitriy / shutterstock.com a Valery Brozhinsky / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Skúšobné predplatné 

Obrovské množstvo platených služieb ponúka aj skúšobnú niekoľkodňovú verziu. Na jej aktiváciu ale potrebuješ zadať číslo svojej karty. Tento model funguje tak, že po konci skúšobnej doby sa ti automaticky zaúčtuje plný mesiac, ak zabudneš predplatné zrušiť. 

Niektoré spoločnosti ale robia zrušenie predplatného ťažšie, než by malo byť. Môžeš ale použiť virtuálnu kartu na to, aby ti už spoločnosť nemohla strhnúť ďalšie peniaze.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre