V susedstve sme našli exoplanétu LHS 1140 b, ktorá môže byť druhou Zemou. Astronómovia do nej vkladajú obrovské nádeje!
Astronómovia objavili neďaleko od nás exoplanétu, ktorá môže mať podmienky veľmi podobné Zemi.
Astronómovia z University of Michigan odhalili mimoriadne fascinujúcu exoplanétu v obývateľnej zóne hviezdy LHS 1140. Ide o takzvanú super-Zem, teda planétu väčšiu ako tá naša, no zároveň menšiu ako Neptún.
Tou exoplanétou je LHS 1140 b, ktorá má mať podľa výskumu relatívne mierne podmienky a má ju pokrývať voda alebo ľad. Nachádza sa od nás približne 48 svetelných rokov a astronómovia ju považujú za jedného z najlepších kandidátov potenciálne obývateľnej planéty.
“Planéta má potenciálne svoju vlastnú atmosféru a dokonca aj oceán. Existenciu planéty potvrdili dáta Webbovho vesmírneho teleskopu v decembri 2023. Tieto pozorovania sa pridali k dátam z vesmírnych observatórií Spitzer, Hubble a TESS,” vyjadril sa Ryan MacDonald, vedúci nových analýz.
LHS 1140 b je prvou exoplanétou bohatou na ľad v obývateľnej zóne hviezdy, pri ktorej astronómovia pozorovali náznak atmosféry. Odhaľovanie atmosfér je jedným z hlavných cieľov Webbovho vesmírneho teleskopu, no astronómovia vysvetľujú, že odhaliť atmosféru v prípade malých pevných planét akou je Zem, je oveľa ťažšie ako odhalenie atmosféry obrích planét.
Táto exoplanéta je zatiaľ najlepším prípadom drobnej exoplanéty v obývateľnej zóne hviezdy, ktorá dokáže podporovať hrubú atmosféru. LHS 1140 b obieha okolo červeného trpaslíka, hviezdy, ktorá je o niečo menšia a chladnejšia ako naše Slnko. V tomto prípade je hviezda LHS 140 približne päťnásobne menšia ako naša hviezda.
Pevná alebo plynná planéta
Keď astronómovia po prvýkrát objavili exoplanétu LHS 1140 b, najväčšou otázkou bolo, či ide o super-Zem alebo takzvaný mini-Neptún. Praktický rozdiel medzi týmito dvoma planétami je to, či sú pevné ako Zem alebo plynné ako Neptún alebo Urán.
Neprehliadni
“Zo všetkých známych exoplanét má LHS 1140 b najväčšiu šancu, že v budúcnosti nepriamo potvrdíme existenciu vody na povrchu sveta za hranicami našej Slnečnej sústavy. Objavenie vody predstavuje obrovský míľnik pri hľadaní potenciálne obývateľných exoplanét,” tvrdí Charles Cadieux, vedúci štúdie.
Nové analýzy s vysokou mierou istoty vyvrátili, že by bola exoplanéta LHS 1140 b mini-Neptúnom. Čo sa atmosféry planéty týka, tam sa objavili náznaky, že by jej mohol dominovať dusík, rovnako ako atmosfére Zeme. V tomto prípade ale vedci radšej dajú na ďalšie pozorovania. Tie pomôžu odhaliť pravú povahu dusíku.
Autori štúdie na základe získaných informácií odhadujú, že exoplanéta LHS 1140 b má menšiu hustotu ako by mala mať pevná planéta s kompozíciou podobnou Zemi. Usudzujú, že približne 10 až 20% hmotnosti planéty môže tvoriť voda.
“LHS 1140 b je presvedčivým kandidátom na takzvaný vodný svet. S najväčšou pravdepodobnosťou táto planéta pripomína obriu snehovú guľu alebo ľadovú planétu. Existuje šanca, že voda v tekutom skupenstve existuje na strane planéty, ktorá neustále čelí hviezde. Rovnako ako náš Mesiac, aj exoplanéta LHS 1140 b má so svojou hviezdou viazanú rotáciu, kvôli tomu, ako blízko sa pri hviezde nachádza,” hovorí Cadieux.
Vodný/ľadový svet
Všetky dôkazy poukazujú na to, že táto exoplanéta môže vyzerať ako obria snehová guľa. Zároveň vedci nevylučujú ani to, že sa na jej povrchu môže objaviť aj voda v tekutom skupenstve.
Ak sa tieto výskumy potvrdia, potom by mohlo ísť o planétu pokrytú ľadom a snehom, ktorá má v strede obrie vodné “oko” s priemerom približne 4-tisíc kilometrov. V strede tohto oceánu by bola teplota príjemných 20 stupňov Celzia. V nasledujúcich krokoch astronómovia potvrdia kompozíciu atmosféry tejto exoplanéty. Zatiaľ sa však držia hypotézy, že planéta LHS 1140 b môže mať atmosféru veľmi podobnú atmosfére Zeme. Každopádne tento svet predstavuje zatiaľ najlepšiu možnosť, ako študovať obývateľnosť exoplanét za hranicami Slnečnej sústavy. Ďalšie výskumy potvrdia, či majú vedci pravdu.
Komentáre