V roku 1952 z nočne oblohy zmizla náhle trojica hviezd. Pre vedcov ide o záhadu, ktorá nemá ani dnes jasnú odpoveď
9. júla 1952 observatórium Palomar vykonávalo fotografický prieskum nočnej oblohy. Zosnímalo tri hviezdy, ktoré ale už o 50 minút na oblohe neboli. Vedci nevedia, čo sa stalo.
Približne 70 rokov dozadu, 19. júla 1952 observatórium Palomar vykonávalo fotografický prieskum nočnej oblohy. Cieľom tohto prieskumu bolo identifikovať rôzne predmety vrátane asteroidov, ktoré nám krúžia nad hlavami. Krátko pred deviatou hodinou večera toho istého dňa, observatórium zachytilo svetlo troch hviezd zhlukovaných dohromady. S magnitúdou 15 boli na obrázku pomerne jasné. Nebolo by na tom nič zvláštne, no krátko na to zmizli. Pred desiatou hodinou toho istého večera bol ten istý úsek oblohy zachytený znova, ale tentoraz sa tri hviezdy nikde neobjavili. Za menej ako hodinu úplne zmizli. Tejto téme sa podrobne venoval portál universetoday.com.
Problémom je, že hviezdy len tak z nočnej oblohy nezmiznú, hoci môžu prežívať rôzne obdobia jasnosti. No predsa sa muselo niečo odohrať, čo láme astronómom hlavu dodnes. Tri hviezdy sú jasne viditeľné na prvom obrázku a na druhom chýbajú. Predpokladá sa, že museli náhle stmavnúť, ale to je ťažké akceptovať. Neskôr sa nenašiel žiadny dôkaz o hviezdach, ktoré by stmavli viac ako o magnitúdu 24. No v tomto prípade, ak došlo k stmaveniu, tak sa stlmili faktorom 10 000 alebo viac. No nezodpovedanou otázkou je, čo by mohlo spôsobiť tak náhle stmavnutie.
Vedci majú tri možné vysvetlenia, čo sa odohralo
Jedna teória hovorí, že nešlo o tri hviezdy, ale o jednu. Výskumníci špekulujú, že hviezda sa na krátky čas mohla rozjasniť, ako napríklad rýchly rádiový výbuch z magnetaru. Zatiaľ čo sa to odohralo, možno medzi hviezdou a nami prešla čierna diera s hviezdnou hmotnosťou, čo spôsobilo, že erupcia sa na krátky čas gravitačne prekryla a zobrazila sa ako tri obrázky. Problém tejto teórie je, že takáto udalosť by bola mimoriadne vzácnou.
Vedci navrhujú ale aj ďalšie riešenie, ktorým je, že možno nešlo o hviezdy vôbec. Tri jasné body sú od seba vzdialené menej ako 10 oblúkových sekúnd. Ak by to boli tri samostatné objekty, niečo by muselo spôsobiť ich rozjasnenie. Vzhľadom na časový rozdiel zachytených fotografií, ktorý bol približne 50 minút, by si kauzalita a rýchlosť svetla vyžadovali, aby neboli od seba vzdialené viac ako 6 AU. To znamená, že by nemohli byť od nás vzdialení viac ako 2 svetelné roky. Mohli byť objektmi Oortovho oblaku, kde nejaká udalosť spôsobila, že v približne rovnakom čase začali jasne svietiť. Neskoršie pozorovania ich nemohli nájsť, pretože odvtedy sa posunuli ďalej po svojich obežných dráhach.
Tretia myšlienka navrhuje, že nemuselo ísť vôbec o vesmírne objekty. Nie, reč nie je o mimozemšťanoch. Príčina tejto záhady môže mať pôvod u nás doma, na Zemi. Palomar Observatory nie je príliš ďaleko od púští v Novom Mexiku, kde prebiehali v minulosti testy jadrových zbraní. Rádioaktívny prach z testov mohol kontaminovať fotografické platne a na niektorých snímkach vytvárať svetlé škvrny a na iných nie. Aj takéto vysvetlenie je jednou z možných.
Neprehliadnite
V každom prípade, vedci stále nemajú jednoznačnú odpoveď, čo videli výskumníci v roku 1952 na nočnej oblohe. Zatiaľ je to záhada, ktorá čaká na vyriešenie.
Zdroj: Solano, Enrique, et al. “A bright triple transient that vanished within 50 minutes.” arXiv preprint arXiv:2310.09035 (2023).
Komentáre