V prírode môže existovať ešte veľa neznámych koronavírusov: Vedci objavili tri, ktoré sú najbližšími príbuznými SARS-CoV-2

Nový objav v jaskyniach Laosu ukazuje, že má SARS-CoV-2 pôvod v prírode.

V prírode môže existovať množstvo neznámych koronavírusov
Zdroj: Wikipedia(Taylor, Stoffberg, Monadjem)

Vedci našli v stolici netopierov z Laosu koronavírusy, ktoré by sa mohli považovať za blízkych príbuzných vírusu SARS-CoV-2, zodpovedného za prebiehajúcu pandémiu COVID-19. Objav príbuzných vírusov je dôkazom toho, že vírus, ktorý ochromil celý svet má svoj pôvod v prírode a nebol vytvorený umelo, v laboratóriu.

Tri objavené koronavírusy boli obzvlášť nezvyčajné. Obsahovali totiž molekulárny hák, ktorý bol takmer totožný s hákom, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu SARS-CoV-2. Tento hák je pre vírus dôležitý a umožňuje mu prichytiť sa na ľudské bunky. Virológ Marc Eloit tvrdí, že molekulárny hák na novoobjavených vírusoch je „ešte lepší, ako prvotné verzie SARS-CoV-2.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S objavom nových koronavírusov a ich schopnosti nakaziť človeka, vznikajú aj nové teórie. Niektorí odborníci sa domnievajú, že koronavírusy mohli z času na čas nakaziť ľudí aj v minulosti, no spôsobili len mierne ťažkosti. Za správnych okolností však mohlo dôjsť k pandémii, akou je ochorenie COVID-19, píše portál NY Times.

Zároveň tento objav aspoň čiastočne uhasil konšpirácie o pôvode ochorenia COVID-19. Mnohí ľudia si všimli, že vírus SARS-CoV-2 má naozaj pozoruhodnú schopnosť nakaziť ľudské bunky. Preto sa začali šíriť teórie o tom, že môže ísť o akúsi biologickú zbraň, vytvorenú umelo v laboratóriu. Keďže sa ale našli príbuzenské vírusy, je pravdepodobné, že SARS-CoV-2 má svoj pôvod v prírode.

„Myslím, že už niet o čom. Tento objav jasne dokazuje, že SARS-CoV-2 nebol vytvorený v laboratóriu,“ tvrdí Michael Worobey, virológ z University of Arizona.

Príbuzné vírusy

Koronavírusy, príbuzné SARS-CoV-2, neboli objavené len v Laose. Stopy podobných vírusov sa objavili aj v Kambodži, Číne a Thajsku. Vďaka nim sa môžu vedci pripraviť na prípadné budúce pandémie. Dnes už získavame lepšiu predstavu o tom, kde sa môžu nachádzať potenciálne nebezpečné vlákna vírusu.

Virológ Marc Eloit tvrdí, že sa v prírode nachádza ešte veľa vírusov, podobných SARS-CoV-2. Prvý najbližší príbuzný tohto vírusu bol vírus RaTG13, ktorý sa našiel v čínskej provincii Yunnan, v roku 2016. S vírusom SARS-CoV-2 zdieľa až 96% genómu a je pravdepodobné, že tieto dva vírusy zdieľali spoločného predka. Tento predok infikoval netopiere pred približne 40 rokmi.

Vedci tvrdia, že vírus, prispôsobený netopierom sa nedokáže pevne zachytiť na ľudských bunkách. Opakom je SARS-CoV-2, ktorý napáda bunky v dýchacích cestách.

Ak sa vedcom podarí objaviť aj ďalších príbuzných vírusu SARS-CoV-2, neznamená to pre nás hneď hrozbu. Existuje šanca, že sa na ľudí vírus vôbec nedostane, alebo že prepukne len v malom merítku. Rizikom je, ak dokáže daný vírus napadnúť ľudský proteín ACE2. V tom prípade sú nebezpečné.

V Laose našli tri špeciálne verzie koronavírusu, ktoré sú najbližšími predkami SARS-CoV-2. V prípade RaTG13 bolo so SARS-CoV-2 zhodných 11 zo 17 základných stavebných kameňov, no v prípade týchto nových vírusov ich je totožných 16 zo 17.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre