SpravodajstvoVeda a výskum

V prípade toho najhoršieho: Čierna skrinka Zeme je projekt, ktorý má ukázať budúcej civilizácii, čo sa s nami stalo

Ľudstvo dnes čelí niekoľkým globálnym problémom, ktoré by mohli ohroziť našu civilizáciu.

Na austrálskom ostrove Tasmánia leží zvláštna štruktúra, ktorá nesie ešte zvláštnejší názov. Čierna skrinka Zeme, tak označujú projekt, ktorý má ukladať záznamy o konci sveta, ako ho poznáme, píše portál Science Alert.

Stavba je poháňaná solárnymi panelmi a nenájdete v nej nič iné, než harddisky. Na nich sa budú nachádzať záznamy o najväčších krízach, ktorým svet čelí. Tieto záznamy budú zároveň aktualizované v reálnom čase. Čierna skrinka bude obsahovať informácie o globálnom otepľovaní, vyhynutí rôznych živočíšnych druhov, environmentálnom znečistení a jeho dopade na ľudské zdravie.

Projekt plánuje informovať spoločnosť budúcnosti o katastrofách, ktorým naša civilizácia čelila. Vedci dúfajú, že informácie, uložené v čiernej skrinke pomôžu nejakej budúcej forme života zistiť, čo sa s našou planétou stalo. Projekt čiernej skrinky počíta s najhoršou možnou budúcnosťou, no jeho autori na to majú dobrý dôvod.

„Ak drasticky nezmeníme náš spôsob života, globálne otepľovanie, či iná veľká kríza, bude koniec našej civilizácie,“ píše sa na webovej stránke projektu.

Autori uvádzajú, že čierna skrinka bude zaznamenávať každý jeden krok, ktorý ľudstvo podniklo v riešení globálnych kríz. Budova na ostrove Tasmánia bude ukladať stovky datasetov, meraní, či krokov, ktoré sme podnikli pre zlepšenie života na našej planéte. Myšlienka projektu sa podobá na trezor v Nórsku, kde môžete nájsť všetky semená rastlín.

Trezor bol vybudovaný, aby ochránil zemskú flóru pre prípad, že by nastala katastrofa globálnych rozmerov. Čierna skrinka Zeme rovnako počíta s najhorším možným scenárom, no má slúžiť ako varovanie pre budúce generácie, alebo pamiatka na to, čomu sme museli v minulosti čeliť.

„Existuje možnosť, že sa nám nepodarí zvrátiť krízu globálneho otepľovania. Práve preto vzniklo nezničiteľné nahrávacie zariadenie, ktoré slúži ako výstražný prst pre kohokoľvek, kto príde po nás,“ vysvetľuje Jim Curtis, kreatívny riaditeľ marketingovej agentúry Clemenger BBDO.

Výzva pre ľudstvo

Curtis zároveň dodáva, že čierna skrinka slúži aj ako obraz svetových vodcov. V nej zaznamenajú kroky, ktoré vykonali k riešeniu krízy, alebo naopak, ich nečinnosť. Projekt má však aj ďalšiu myšlienku, ktorá je podstatnejšia, ako správa pre budúce generácie. Čierna skrinka má povzbudiť ľudstvo a nakopnúť ho k riešeniu hrozieb, dopadajúcich  na našu planétu.

„Keď ľudia vedia, že ich niekto nahráva, dávajú si väčší pozor na to čo urobia, alebo povedia. Chceme, aby mal náš projekt rovnaký efekt a povzbudil populáciu k progresívnejšiemu a zodpovednejšiemu správaniu,“ vysvetľuje Jonathan Kneebone z The Glue Society.

Projekt sa nestretol len z chválou. Niektorí si myslia, že nejde o nič viac, ako o PR kúsok, ktorý má strhnúť pozornosť ľudí. Táto skupina vyčíta autorom, že v skutočnosti nejde o poriadnu vedeckú dokumentáciu.

Nachádzame sa však vo fáze, kedy svet potrebuje, aby sa o týchto vážnych témach rozprávalo. Globálne otepľovanie sa stalo vážnou hrozbou a jeho dopady možno pozorovať na Zemi už dnes. Ak ostaneme nečinní, zmeny budú čoraz horšie.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close