V porovnaní s celým vesmírom sa naše Slnko stráca: Ktoré hviezdy sú tie najväčšie?

Hoci je Slnko najväčším objektom našej sústavy, v porovnaní s inými hviezdami je celkom malé

Ktoré hviezdy sú najväčšie?
Zdroj: Quora.com (Anush Gudimetla)

Naše Slnko je dosť veľké na to, aby sa doňho zmestilo približne milión našich planét. V porovnaní s inými hviezdami sa ale jeho veľkosť stráca, píše portál Space. Zo všetkých hviezd, ktoré sme doteraz objavili, je až polovica väčšia, ako naše Slnko. Ktorá z nich je ale najväčšia?

Najväčšou hviezdou v celom vesmíre je zatiaľ UY Scuti. Je to premenný hyperobor, ktorý má polomer približne 1.7-tisíckrát väčší, ako naše Slnko. Dovnútra tohto giganta sa zmestí približne 5-miliárd Sĺnk. UY Scuti bola po prvýkrát pozorovaná v roku 1860 astronómom z observatória Bonn. Ten ju pomenoval BD-12 5055.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalšie pozorovania ukázali, že hviezda jasne a tmavne v pravidelných 740-dňových cykloch. Kvôli tejto vlastnosti bola označená ako premenná hviezda. Nachádza sa takmer v jadre našej galaxie, 9 500 svetelných rokov od nás. Radí sa medzi vzácne hviezdy, ktoré síce žiaria veľmi jasne, no strácajú veľkú časť svojej hmotnosti cez solárne vetry. Ak by hviezda UY Scuti nahradila naše Slnko v centre sústavy, jej vonkajšie vrstvy by siahali až po obežnú dráhu Jupitera.

Hoci je UY Scuti najväčšou hviezdou, tak aj napriek tomu má vo vesmíre pár konkurentov. Jedným z nich je aj hviezda R136a1, ktorá sa radí medzi najťažšie hviezdy. Jej hmotnosť je približne 300-násobok hmotnosti Slnka, no jej polomer je len o 30-krát väčší. UY Scuti má pre porovnanie len 30-násobok hmotnosti Slnka.

Hmotnosť sa meria ľahšie ako veľkosť hviezdy, pretože UY Scuti svoju veľkosť postupom času mení. Astronómovia si všimli že spolu s rastúcim, či klesajúcim jasom sa mení aj polomer tejto hviezdy. Astronómovia preto pracujú s určitou rezervou, ktorá je nastavená na 192 polomerov Slnka. To znamená, že sa meranie o túto hodnotu môže vychýliť. Práve vďaka rezerve sa objavuje niekoľko konkurentov, ktorí by v budúcnosti mohli držať prvenstvo najväčšej hviezdy vo vesmíre, ak by sa ich veľkosť opäť premerala.

Iné vesmírne giganty

Prvou hviezdou je naozaj masívny obor, teda aspoň bol. Kedysi sa predpokladalo že má hviezda WOH G64 polomer, rovnajúci sa 3-tisíc násobku polomeru nášho Slnka. Neskoršie pozorovania ale odhalili chybu a realistickejšie má hviezda polomer len 1 504-násobku Slnka. Ďalším vesmírnym obrom je hviezda NML Cygni, ktorej polomer je 1 639-krát väčší, ako polomer Slnka. Jej veľkosť potvrdzuje štúdia z roku 2012.

VY Canis Majoris bola v roku 2012 odmeraná a jej veľkosť sa odhaduje na 1 420-násobok hmotnosti Slnka. Ide o červeného hyperobra, ktorý sa vo väčšine prípadov uvádzal ako najväčšia hviezda vo vesmíre. Dávnejšie sa totiž predpokladalo, že sa jej veľkosť pohybuje od 1 800 do 2 200 násobku veľkosti Slnka. Niektoré zdroje ju však stále uvádzajú ako najväčšiu hviezdu vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre