V oblasti s 10-tisíc hviezdami, kde mohol potenciálne prekvitať mimozemský život, astronómovia nenašli nič

Okrem pozostatkov supernovy skúmali aj rádiové signály z okolitých objektov

region Vela
Zdroj: The Vela supernova remnant. (Harel Boren/PBase, CC BY-SA 4.0)

Intenzívny prieskum viac ako 10-tisíc hviezd neodhalil žiadnu stopu po mimozemskej inteligencii. Teleskop Murchison Widefield Array totiž neodhalil žiadne technologické stopy, ktoré vedci očakávali.

Aj napriek tomu však výsledky nie sú sklamaním. Výskum, ktorý astronómovia vykonali ukazuje, aké jednoduché je zorganizovať pátranie po mimozemskej inteligencií. Tímu sa to podarilo takmer náhodou, pokým boli zaujatí inými astrofyzikálnymi pozorovaniami. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotné pátranie však nieje úplne jednoduchým procesom. Doteraz nemajú vedci tušenie, aké druhy technológií by mohli mimozemské civilizácie vyvinúť, preto ich vo väčšine prípadov zakladáme na tom, čo poznáme. V prípade tohto pozorovania platilo, že sa vedci zamerali na rádiové signály, vo frekvenciách, pripomínajúcich FM Rádio.

U nás na Zemi sa môžu nízkofrekvenčné vlny dostať von cez ionosféru. Vieme to, lebo už sa ich párkrát podarilo zachytiť sondami, ktoré sa nachádzajú na našej obežnej dráhe. Na videu vyššie si môžete vypočuť zvuky, zachytené sondou NASA, Polar, z roku 1996. Pred nedávnom sa ukázalo, že podobné emisie vytvárajú okolo našej planéty akúsi bublinu.

Odhalenie mimozemšťanov?

Ak mimozemšťania vytvárajú podobné signály, mohli by sme ich odhaliť, ak by boli dostatočne silné. Ak majú vedci pravdu a tieto signály vieme odhaliť, 10-tisíc hviezd v konštelácii Vela nebude miesto, kde by sme ich vedeli nájsť.

„Na konšteláciu Vela sme sa pozerali 17 hodín. Naše rozlíšenie bolo stonásobne širšie a hlbšie než kedykoľvek predtým. V dátach, ktoré sme dostali, neboli žiadne známky technologickej civilizácie, ani inteligentného života,“ hovorí astronóm Chenoa Tremblay.

10-tisíc hviezd je v porovnaní s celou galaxiou len malý zlomok, avšak konštelácia Vela je zaujímavá pre niečo úplne iné. Vedci skúmali pozostatky supernovy, presnejšie ich chemickú kompozíciu. Región, ktorý vedci študovali, obsahoval hviezdy, ktoré mohol tím popri supernove skúmať. Zároveň tím vedcov dodáva, že absencia mimozemských signálov v tejto konštelácii nemusí znamenať absolútne nič, nakoniec v Mliečnej dráhe sa nachádza viac ako 400-miliárd hviezd.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre