V obchode Play nemusíme vždy nájsť len bezpečné aplikácie. Google ich v prvom polroku odstránil takmer 110 tisíc!

Škodlivých aplikácií, ktorým sa je dobré vyhnúť, je v obchode Play stále veľa. Ukazujú to čísla hovoriace o počte odstránených problémových aplikácií v prvom pol roku tohto roka.

Google Play_hacker_skodlive aplikacie
Zdroj: Vosveteit, B_A (Pixabay.com)

Google Play je obchod s mobilnými aplikáciami a hrami, ktorý pozná takmer každý používateľ Android smartfónov. Mnohí z nás ho využívajú na dennej báze s cieľom nájsť software, ktorý potrebujeme a je pre nás užitočným. Nie však všetky aplikácie, ktoré nájdeme v obchode, sú aj bezpečnými. 

Portál androidheadlines.com najnovšie upozorňuje, že Google len v prvej polovici tohto roka, odstránil z obchodu Play takmer 110-tisíc aplikácií. Ide o dvojnásobok počtu odstránených aplikácií v porovnaní s poslednými tromi rokmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti v obchode nájdeme 2,8 milióna aplikácií a hier pričom v roku 2018 ich bolo približne 3,6 milióna. Preto sa vynára otázka, kde sa „stratil“ software, ktorý bol dostupným v obchode. Samozrejme, nie všetky aplikácie a hry, ktoré sa stratili z obchodu, boli odstránenými zo strany spoločnosti Google. Mnohé z nich boli odstránenými aj samotnými vývojármi. Prejdime však k aplikáciám, ktorým Google vystavil červenú.

Portál upozorňuje, že za týmto poklesom stoja najmä aktualizované pravidlá obchodu Play, ktoré sú postupne zavádzanými v spojitosti s kontrolou kvality aplikácií. V dôsledku zvýšenej kontroly kvality softwaru v obchode, mnoho aplikácií a hier, bolo medzičasom z obchodu odstránených. Ide najmä o zavádzajúci software, ktorý sa častokrát schováva pod podobné názvy, či grafiku iných populárnych aplikácií. Častokrát pri tomto type softwaru ide o rôzne škodlivé aplikácie, ktoré napríklad zobrazujú reklamu mimo rozhrania aplikácie, prihlasujú používateľov k rôznym prémiovým službám bez ich vedomia, obsahujú malware a podobne.

Riadenie kvality titulov Obchodu Play je dlhodobý a zdanlivo neriešiteľný problém. Aktualizované pravidlá z apríla tohto roka stále nie sú plnohodnotne implementované v obchode Play a preto klony aplikácií nízkej kvality alebo v niektorých prípadoch falošné aplikácie, ktoré nefungujú, sú v obchode stále prítomnými. V každom prípade, ide však o dobré znamenie, že počet odstránených aplikácií nízkej kvality kontinuálne stúpa. Tak či onak, príťažlivosť ľahkých peňazí môže mať za následok, že nové aplikácie nahradia to, čo Google odstráni.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre