ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

V obchode Play nemusíme vždy nájsť len bezpečné aplikácie. Google ich v prvom polroku odstránil takmer 110 tisíc!

Škodlivých aplikácií, ktorým sa je dobré vyhnúť, je v obchode Play stále veľa. Ukazujú to čísla hovoriace o počte odstránených problémových aplikácií v prvom pol roku tohto roka.

Google Play je obchod s mobilnými aplikáciami a hrami, ktorý pozná takmer každý používateľ Android smartfónov. Mnohí z nás ho využívajú na dennej báze s cieľom nájsť software, ktorý potrebujeme a je pre nás užitočným. Nie však všetky aplikácie, ktoré nájdeme v obchode, sú aj bezpečnými. 

Portál androidheadlines.com najnovšie upozorňuje, že Google len v prvej polovici tohto roka, odstránil z obchodu Play takmer 110-tisíc aplikácií. Ide o dvojnásobok počtu odstránených aplikácií v porovnaní s poslednými tromi rokmi.

V súčasnosti v obchode nájdeme 2,8 milióna aplikácií a hier pričom v roku 2018 ich bolo približne 3,6 milióna. Preto sa vynára otázka, kde sa „stratil“ software, ktorý bol dostupným v obchode. Samozrejme, nie všetky aplikácie a hry, ktoré sa stratili z obchodu, boli odstránenými zo strany spoločnosti Google. Mnohé z nich boli odstránenými aj samotnými vývojármi. Prejdime však k aplikáciám, ktorým Google vystavil červenú.

Portál upozorňuje, že za týmto poklesom stoja najmä aktualizované pravidlá obchodu Play, ktoré sú postupne zavádzanými v spojitosti s kontrolou kvality aplikácií. V dôsledku zvýšenej kontroly kvality softwaru v obchode, mnoho aplikácií a hier, bolo medzičasom z obchodu odstránených. Ide najmä o zavádzajúci software, ktorý sa častokrát schováva pod podobné názvy, či grafiku iných populárnych aplikácií. Častokrát pri tomto type softwaru ide o rôzne škodlivé aplikácie, ktoré napríklad zobrazujú reklamu mimo rozhrania aplikácie, prihlasujú používateľov k rôznym prémiovým službám bez ich vedomia, obsahujú malware a podobne.

Riadenie kvality titulov Obchodu Play je dlhodobý a zdanlivo neriešiteľný problém. Aktualizované pravidlá z apríla tohto roka stále nie sú plnohodnotne implementované v obchode Play a preto klony aplikácií nízkej kvality alebo v niektorých prípadoch falošné aplikácie, ktoré nefungujú, sú v obchode stále prítomnými. V každom prípade, ide však o dobré znamenie, že počet odstránených aplikácií nízkej kvality kontinuálne stúpa. Tak či onak, príťažlivosť ľahkých peňazí môže mať za následok, že nové aplikácie nahradia to, čo Google odstráni.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close