V našom susedstve sú desiatky planét, hovoria astronómovia. Niektoré z nich môžu byť aj obývateľné, dopĺňajú

Projekt CARMENES odhalil 59 nových exoplanét, ktoré sa nachádzajú relatívne blízko Slnečnej sústavy. Sú nejaké vhodné pre život?

Planéta, obiehajúca okolo červeného trpaslíka sa podobá na našu Zem.
Zdroj: Wikimedia, NASA, Uprava: Vosveteit.sk

Výskumný projekt CARMENES vedený nemeckými a španielskymi inštitúciami je určený na pátranie po malých pevných planétach, ktoré by pripomínali našu Zem. Nedávno vedci projektu publikovali dáta, ktoré pozostávajú z 20-tisíc pozorovaní viac ako 300 hviezd, informuje vedecký inštitút Maxa Plancka.

V dátach vedci našli stopy 59 nových planét. V niektorých prípadoch ide o potvrdené planéty, a v iných prípadoch len o kandidátov, ktorých existenciu treba ešte potvrdiť. Projekt CARMENES sa pokúša odhaliť pevné planéty, ktoré by ležali v obývateľnej zóne svojej hviezdy. Z 59 nových svetov je podľa vedcov 12 potenciálne obývateľných.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

CARMENES pracuje v optickom a infračervenom spektre a od roku 2015 pomáha vedcom pátrať po nových exoplanétach. Jeho špecialitou je hľadanie pevných svetov na obežných dráhach okolo červených trpaslíkov, ktoré sú menšie, chladnejšie a tmavšie ako naše Slnko. Ak sa na obežnej dráhe hviezdy nachádza planéta, tá svojou gravitáciou danú hviezdu ovplyvňuje. V praxi to znamená, že vedci môžu pozorovať jemné pohyby hviezdy, ktorá „tancuje“ na mieste.

S dátami z projektu CARMENES dokážu vedci odhadnúť rýchlosť hviezdy s presnosťou na meter za sekundu. Ide o mimoriadnu technologickú výzvu, no vďaka tomu dokážu odhaliť malé pevné planéty, ktoré sú podobné tej našej.

„Vedci z inštitútu Maxa Plancka hrali kľúčovú úlohu pri objave niekoľkých pevných telies. Medzi ich najnovšie objavy sa radí exoplanéta Wolf 1069 b, jedna z najlepších kandidátov na obývateľnú planétu,“ vyjadril sa riaditeľ inštitútu Maxa Plancka, Thomas Henning.

Obývateľné svety

V prípade nedávno objavenej exoplanéty sa navyše domnievajú, že Wolf 1069 b má so svojou hviezdou viazanú rotáciu, podobne ako to má Mesiac so Zemou. Znamená to, že hviezde čelí vždy len jedna strana planéty. To vedie k extrémnym teplotným rozdielom medzi dennou a nočnou stranou. Čo sa však týka hviezdy Wolf 1069, tá má kľudnejší život ako iné červené trpaslíky.

Situácia však môže byť tentokrát iná. Hoci má exoplanéta viazanú rotáciu, astronómovia veria, že aj napriek tomu môžu byť na dennej strane vhodné podmienky pre život. Hviezda sa považuje za kľudnejšiu oproti iným červeným trpaslíkom, preto si planéta mohla uchovať podstatnú časť atmosféry, ktorá ju chráni pred škodlivým žiarením. Hviezda Wolf 1069 sa od nás nachádza 31 svetelných rokov.

V rámci projektu vedci opätovne analyzovali aj 17 známych exoplanét spolu s detekciou 59 nových svetov. Všetky sa nachádzajú v relatívnej blízkosti Slnečnej sústavy. Projekt CARMENES zdvojnásobil počet známych svetov okolo chladných hviezd, ktoré sa nachádzajú v blízkosti našej sústavy. Publikovaný dataset je prvým, ktorý projekt CARMENES vydal a poslúži vedcom na ďalšie roky. Tí, ktorí sa zapojili do výskumu veria, že prostredníctvom týchto dát sa podarí dospieť k ďalším významným vedeckým objavom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre