V nasledujúcich rokoch sa priblížime nebezpečne blízko ku klimatickej kríze

Každoročné teploty by sa môžu dostať nad kritickú hodnotu.

Klimatické zmeny
Zdroj: pixabay.com(Tumisu)

Nová správa, ktorú vydala Svetová meteorologická organizácia, WMO, je naozaj znepokojivá. V nej sa píše, že klimatická zmena, spôsobená človekom, už nie je problémom, ktorému by ľudstvo čelilo v ďalekej budúcnosti. Podľa predpovede organizácie existuje až 40% šanca, že za nasledujúcich 5 rokov prekročíme hranicu +1.5 °C. Prekročením tejto hranice sa nebezpečenstvo stane globálne, píše portál IFL Science.

V rozmedzí rokov 2021 až 2025 existuje až 90% šanca, že jeden z rokov bude najhorúcejším v histórii a prekročí aj hranicu, ktorá bola stanovená v roku 2016. Rok 2020 priniesol trochu nižšie teploty, avšak aj tak išlo o tretí najhorúcejší rok v histórii. Ročné teploty sa striedajú podľa výkyvov, ktoré sú známe aj ako El Niño a La Niña. Predchádzajúci rok bol Tichý oceán vo fáze La Niña, čo prinieslo aj spomínané nižšie teploty. Ak však príde rok, kedy nastane ďalšie El Niño, experti tvrdia, že pôjde o najhorúcejší rok v histórii a mohol by prekonať aj hranicu +1.5 °C.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nejde len o štatistiky. Rastúce teploty znamenajú viac rozpusteného ľadu, vyššie hladiny morí, viac horúčav a iných variant extrémneho počasia,“ Vyjadril sa Petteri Taalas, z WMO.

Nezvrátiteľné poškodenie

Podľa jeho slov by rastúce teploty mohli vážne ovplyvniť množstvo potravín, ktoré sa nám podarí dopestovať a zdravie. Zároveň sa predpokladá nárast tropických cyklónov, ktoré sa doteraz opakovali každých 5-rokov. Svetová meteorologická organizácia zároveň predpokladá väčšie množstvo zrážok v Afrike, kde by bola táto zmena vítaná. Väčšie množstvo zrážok by sa malo objaviť aj vo väčších zemepisných šírkach, kde už zmena vítaná nebude.

Ovplyvnená by mala byť aj Severná Amerika. Ide o oblasť, ktorá zažíva obrovské obdobia sucha, ktoré by sa mali byť v nasledujúcich rokoch ešte suchšie. 40% šanca, že sa nám v nasledujúcich piatich rokoch podarí prekonať kritickú hranicu +1.5 °C, je oproti minulému roku dvojnásobná.

Najhoršie na tom je, že hrozba teplejšej planéty nie je náhla. Negatívne dôsledky sa pomaly a postupne prejavujú. Každý zlomok stupňa, ktorý pribudne, celú situáciu naďalej zhoršuje. Existuje hranica, ktorú keď prekročíme, dopad na našu planétu už bude nezastaviteľný. Kde sa presná hranica nachádza odborníci nevedia, no limit je nastavený práve na +1.5 °C. Odborníci varujú, že už čoskoro túto hranicu môžeme prekročiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre