SpravodajstvoVeda a výskum

V našej slnečnej sústave sa nám podarilo identifikovať druhýkrát v histórii objekt s neznámym pôvodom

Hubbleov teleskop dokázal zachytiť rýchlo letiacu kométu 21/Borisov, ktorej pôvod nie je z našej slnečnej sústavy

Svet astronómov je posledné dni na pozore. Do našej slnečnej sústavy totiž vstúpil ďalší neznámy objekt. Konkrétne kométa, ktoré našou slnečnou sústavou len prechádza. Na tému upozorňuje portál  mobygeek.com.

Slávnemu Hubbleovmu teleskopu sa podarilo zachytiť úchvatné zábery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Návšteva z vonkajšieho vesmíru

Možno si pamätáte ešte na debaty o objekte Oumuamua, kedy tie „najodvážnejšie špekulácie“ tento objekt označovali  dokonca za mimozemskú vesmírnu loď. Tieto špekulácie však boli neskôr vyvrátené. Jedná sa totiž o  asteroid, ktorý vstúpil do našej slnečnej sústavy okolo roku 1837 a po prvýkrát sme ho mohli vidieť až v priebehu minulého roka.

Nová kométa, ktorú zachytil teleskop sa volá 21/Borisov.  Bola objavená len pár dní dozadu, konkrétne 30. augusta. Jeho objaviteľom je Gennady Borisov, amatérsky astronóm žijúci na polostrove Krym. Po štúdiu trajektórie objektu sa vedci zhodli, že kométa pochádza z priestoru mimo našej slnečnej sústavy. O  kométe tak môžeme hovoriť ako o 2. známou objekte, ktorého pôvod je z mimo našej slnečnej sústavy.

Gennady Borisov
Zdroj: mobygeek.com

Ako na to prišli?

Hlavne pomocou matematiky. Rýchlosť objektu je 177 000 km/h, čo znamená, že kométá letí takou rýchlosťou ako by ju ani „nezaujímalo“, že existuje nejaké Slnko. Ďalším znakom je jej uhol letu.  Vedci tak prišli k záveru, že kométa  našou slnečnou sústavou len prechádza, a pravdepodobne ju opustí niekedy po januári budúceho roka.

Odlišná od Oumuamua

Kométa Borisov narozdiel od  Oumuamua nevyzerá ako podlhovastá skala. Má oblaky ľadu a prachu, ktoré pokrývajú menšie jadro. Práve táto stavba robí kométu fotogenickou a unikátnou. 

Kométa 21/Borisov sa stane primárnym cieľom Hubbleovho teleskopu na najbližšie obdobie, počas ktorého ju budú vedci skúmať. Jedná sa totiž o unikátnu príležitosť, ktorá je časovo obmedzená. Je totiž vysoko pravdepodobné, že tento návštevník už čoskoro opustí našu slnečnú sústavu.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close