V našej slnečnej sústave sa nám podarilo identifikovať druhýkrát v histórii objekt s neznámym pôvodom
Hubbleov teleskop dokázal zachytiť rýchlo letiacu kométu 21/Borisov, ktorej pôvod nie je z našej slnečnej sústavy
Svet astronómov je posledné dni na pozore. Do našej slnečnej sústavy totiž vstúpil ďalší neznámy objekt. Konkrétne kométa, ktoré našou slnečnou sústavou len prechádza. Na tému upozorňuje portál mobygeek.com.
Slávnemu Hubbleovmu teleskopu sa podarilo zachytiť úchvatné zábery.
Návšteva z vonkajšieho vesmíru
Možno si pamätáte ešte na debaty o objekte Oumuamua, kedy tie „najodvážnejšie špekulácie“ tento objekt označovali dokonca za mimozemskú vesmírnu loď. Tieto špekulácie však boli neskôr vyvrátené. Jedná sa totiž o asteroid, ktorý vstúpil do našej slnečnej sústavy okolo roku 1837 a po prvýkrát sme ho mohli vidieť až v priebehu minulého roka.
https://youtu.be/Nwvnng1wLqM
Nová kométa, ktorú zachytil teleskop sa volá 21/Borisov. Bola objavená len pár dní dozadu, konkrétne 30. augusta. Jeho objaviteľom je Gennady Borisov, amatérsky astronóm žijúci na polostrove Krym. Po štúdiu trajektórie objektu sa vedci zhodli, že kométa pochádza z priestoru mimo našej slnečnej sústavy. O kométe tak môžeme hovoriť ako o 2. známou objekte, ktorého pôvod je z mimo našej slnečnej sústavy.
Neprehliadni
Ako na to prišli?
Hlavne pomocou matematiky. Rýchlosť objektu je 177 000 km/h, čo znamená, že kométá letí takou rýchlosťou ako by ju ani „nezaujímalo“, že existuje nejaké Slnko. Ďalším znakom je jej uhol letu. Vedci tak prišli k záveru, že kométa našou slnečnou sústavou len prechádza, a pravdepodobne ju opustí niekedy po januári budúceho roka.
Odlišná od Oumuamua
Kométa Borisov narozdiel od Oumuamua nevyzerá ako podlhovastá skala. Má oblaky ľadu a prachu, ktoré pokrývajú menšie jadro. Práve táto stavba robí kométu fotogenickou a unikátnou.
Kométa 21/Borisov sa stane primárnym cieľom Hubbleovho teleskopu na najbližšie obdobie, počas ktorého ju budú vedci skúmať. Jedná sa totiž o unikátnu príležitosť, ktorá je časovo obmedzená. Je totiž vysoko pravdepodobné, že tento návštevník už čoskoro opustí našu slnečnú sústavu.
Komentáre