„V Moskve je nielen zima, ale opäť tu nie je ani internet“, hlásia ukrajinskí hackeri, ktorí odpojili časť rusov od internetu

Ku kybernetickému útoku na veľkého moskovského poskytovateľa internetu, spoločnosť Qwerty, sa prihlásili hackeri z IT Armády Ukrajiny.

odpojenie od internetu rusko
Zdroj: Maksim Shmeljov, romiri, Bart_J / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Ešte v prvej polovici decembra minulého roka, ruskí hackeri sa dostali do serverov spoločnosti Kyivstar. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o jedného z najväčších poskytovateľov mobilných služieb na Ukrajine. Následne sa im podarilo odpojiť milióny používateľov od siete. Ku kybernetickému útoku sa prihlásili hackeri zo skupiny Solntsepek, ktorá je odnožou najznámejšej ruskej hackerskej skupiny Sandworm, ktorá pôsobí pod miestnou bezpečnostnou službou.

Proukrajinskí hackeri ale nezostali Rusom nič dlžní. Ako sme približne týždeň dozadu upozorňovali, tak hackerom zo skupiny Blackjack, sa podarilo dostať do serverov moskovského operátora M9com, ktorému poriadne zavarili. Nielenže odstránili nenávratne zo serverov spoločnosti kvantum dát, ale zároveň spôsobili masívne výpadky internetu a televíznych služieb v hlavnom meste. Útok zasiahol približne polovicu zákazníkov spoločnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V Moskve je nielen zima, ale opäť tu nie je ani internet“, hovoria hackeri

Najnovšie sa k ďalším výpadkom internetu a ďalších online služieb v Moskve prihlásili hackeri z IT Armády Ukrajiny. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o hackerov a dobrovoľníkov, ktorí sympatizujú s Ukrajinou.

Na sociálnej sieti Telegram publikovali príspevok, v ktorom tvrdia, že stoja za niekoľkodenným výpadkom internetových služieb od poskytovateľa Qwerty, jedného z najväčších miestnych poskytovateľov internetu v hlavnom meste Ruska.

„Poskytovateľ Qwerty, jeden z najväčších poskytovateľov internetu v hlavnom meste nepriateľa, už tretí deň nemôže obnoviť svoje služby kvôli nášmu útoku. Nepochybujte o tom, že ich využívajú nielen civilisti, ale aj rôzne špeciálne služby nachádzajúce sa v meste.“, uvádzajú hackeri v príspevku nižšie. Ďalej so štipkou humoru dopĺňajú: „Vlastník – Tsentralniy Telegraf oznámil návrat telegrafných služieb namiesto poskytovania internetu. Robíme si srandu, samozrejme, ale znie to ako slušný plán B pre krajinu postavenú na jaskynných princípoch.“

V súčasnosti sa zdá, že hackeri z IT Armády Ukrajiny, hovoria pravdu. Nasvedčujú tomu informácie zo spoločnosti NetBlocks, ktorá aktívne monitoruje naprieč rôznymi krajinami konektivitu online služieb. Podľa dát firmy, skutočne došlo k výpadku online služieb spoločnosti Qwerty.

„Údaje o sieti ukazujú rozšírené prerušenie internetového poskytovateľa QWERTY so sídlom v Moskve, centrálnej telegrafnej služby, ktorú vlastní #ruský Rostelecom; incident sa pripisuje hacktivistickej skupine IT Armáde Ukrajiny, ktorá sa zameriava na ruské vládne agentúry.“, uvádza služba NetBlocks na sociálnej sieti X.com.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre