V meteorite z Marsu našli celý rad organických zlúčenín: Povedia nám viac o živote na červenej planéte?

Výskumníci z mníchovskej Technickej univerzity odhalili množstvo organických látok, má to však háčik.

Mars má novú jazvu. NASA objavila čerstvý kráter
Zdroj: NASA, PNGWing, Úprava: Vosveteit.sk

Meteorit Tissint, ktorý ku nám prišiel z Marsu obsahuje celý rad organických zlúčenín, informujú vedci z Technickej univerzity v Mníchove.

Meteorit Tissint dopadol na Zem pred viac ako 11 rokmi a našiel sa v Maroku. Patrí medzi päť meteoritov z červenej planéty, ktoré sme si všimli dopadať. Úlomky objektu našli v púšti neďaleko mesta, podľa ktorého získal svoj názov. Predpokladá sa, že meteorit vznikol pred stovkami miliónmi rokov, keď planétu Mars zasiahol veľký kozmický objekt. Organické látky v meteorite môžu vedcom pomôcť určiť, či sa na červenej planéte niekedy v minulosti nachádzal život. Zároveň nám môže pomôcť pochopiť aj evolúciu Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zem a Mars zdieľajú viacero evolučných aspektov. Na našej planéte vznikol život, preto sa pýtame, či mohol niekedy v minulosti vzniknúť aj na Marse. Hoci zatiaľ nemáme jednoznačné odpovede, na túto otázku sa vedú mnohé vedecké diskusie,“ vyjadril sa vedúci štúdie, Schmitt-Kopplin.

Organické zlúčeniny v meteorite obsahujú uhlík, vodík, kyslík, dusík, síru a občas aj iné prvky. Vo všeobecnosti sa spájajú so životom, no niektoré mohli vzniknúť aj abioticky, teda bez prítomnosti biologických procesov.

Výskumníci vysvetľujú, že v ďalších krokoch sa pokúsia o pochopenie procesov a slede udalostí, ktorá by mohla viesť ku vzniku množstva organických zlúčenín. Odpovede poskytnú vedcom viac informácií o obývateľnosti planéty Mars v minulosti a aj to, či podmienky boli v istú dobu správne na to, aby na planéte vznikol život.

Nachádzal sa na Marse život?

Z meteoritu sa vedcom podarilo získať naozaj detailný zoznam organických látok. Tie následne prepojili so špecifickou mineralógiou. Výsledkom štúdie bol najzrozumiteľnejší katalóg látok, aký sa vedcom podarilo z marťanskej vzorky získať. V rámci práce poodhalili aj rôzne procesy, ktoré formovali marťanský plášť a kôru, obzvlášť v prípadoch, kedy bola do reakcií zapojená aj voda.

Prekvapením bolo pre vedcov množstvo organických horčíkových zlúčenín. Ide o molekuly, ktoré sa predtým na Marse neobjavili. Vedci predpokladajú, že tieto molekuly odhalia viac o procesoch prebiehajúcich hlboko pod povrchom planéty.

Ako sa červená planéta vyvíjala však stále ostáva záhadou. Analýza meteoritu poskytla nejaké odpovede, no výskumníci čakajú na vzorky, ktoré prídu priamo z červenej planéty. Na Marse sa totiž nachádza rover Perseverance, ktorý hľadá známky života v kráteri Jezero. Popri tom zbiera zaujímavé vzorky, po ktoré si v nadchádzajúcich rokoch príde ďalšia misia.

Zatiaľ nie je isté kedy presne odštartuje, no Mars Sample Return Mission by mala priletieť na červenú planétu, zobrať vzorky od roveru a následne sa vrátiť späť na Zem. Misia predstavuje historický míľnik, pretože sa zatiaľ nikto o podobnú úlohu nepokúsil. Vzorky roveru Perseverance by však vedcom mali poskytnúť celú studnicu nových informácií o planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre