AutáSpravodajstvo

V ktorých krajinách je pri kúpe ojazdeného auta najväčšie riziko, že bude mať stočené kilometre? A ako dopadlo Slovensko?!

Štúdia spoločnosti CarVertical odhaľuje krajiny, kde je najväčšia pravdepodobnosť, že pri kúpe ojazdeného auta natrafíte na auto so stočenými kilometrami.

Kúpa auta je pre mnohých z nás investíciou na niekoľko rokov a to bez ohľadu na to, či kupujeme nové alebo ojazdené vozidlo. V prípade nového auta, riziká spojené so stočenými kilometrami prakticky neexistujú. Neplatí to však pri autách z druhej ruky.

Ešte v marci minulého roka sme poukazovali na štúdiu, ktorá odhalila, o koľko kilometrov v priemere podvodníci stáčajú tachometer pri predaji auta. Štúdia, ktorú vypracovala spoločnosť carVertical odhalila, že to závisí najmä od veku vozidla. Zatiaľ čo vozidlá vyrobené v rokoch 2016 až 2020 mali stočené kilometre v priemere o necelých 36-tisíc kilometrov, tak vozidlá vyrobené v rokoch 2011 až 2015 mali stočený tachometer už o 46-tisíc kilometrov. Najhoršie dopadli vozidlá vyrobené v rokoch 1991 až 1995, kde tachometer bol v priemere stočený o 80-tisíc kilometrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tí istí analytici najnovšie prichádzajú so štúdiou, kde sa pozreli na krajiny s najväčším výskytom vozidiel so stočeným tachometrom.

Stáčanie kilometrov je bežnou praxou v strednej a východnej Európe

Spoločnosť došla k výsledkom nižšie na základe analýzy približne 900-tisíc vozidiel, ktoré boli podrobné od roku 2021 kontrole.

Absolútnym „víťazom“ tohto rebríčku sa stali Lotyši, kde až 24% kontrolovaných áut malo stočený tachometer. Čo to znamená? Každý 4 Lotyš, ktorý si kúpil ojazdené auto doma, má pravdepodobne stočené kilometre. Druhú priečku obsadili Rumuni, kde takmer pätina ojazdených automobilov, ktoré prešli kontrolou, malo stočené kilometre. Tretiu priečku prekvapujúco obsadilo Estónsko, kde malo stočený tachometer necelých 19% ojazdených vozidiel.

Pre Slovákov tými najvýznamnejšími trhmi odkiaľ nakupujeme ojazdené vozidlá, samozrejme mimo Slovenska, sú Nemecko a Česko. V prípade Nemecka, tachometer malo stočených necelých 14% vozidiel a v prípade Česka to bolo 10,95% vozidiel. Ako dopadlo však Slovensko? Sme na tom horšie, či lepšie? Nuž, odpoveď vás možno prekvapí. Podľa dát spoločnosti CarVertical, Slováci patria medzi tri najčestnejšie národy, ktoré stáčajú kilometre pri starých vozidlách najmenej. V prípade kúpy ojazdeného vozidla naprieč našim trhom, je 10,30% pravdepodobnosť, že kúpite vozidlo so stočenými kilometrami. Len pre zaujímavosť, pod 10% sa dostali len Belgičania. Nižšie v tabuľke si môžete pozrieť podrobné výsledky.

Stacanie kilometrov v ojazdenych vozidlach pri predaju
Zdroj: carvertical.com

Sú pre vás výsledky štúdie spoločnosti CarVertical prekvapením? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close