BezpečnosťSpravodajstvo

V Google Play sa objavilo 47 škodlivých aplikácií, ktoré boli stiahnuté 15-miliónkrát. Tu je ich zoznam!

Pozrite si zoznam novoobjavených škodlivých aplikácií

Ide o nekonečný príbeh, ktorý sa opakuje v pravidelných intervaloch. Vývojári s nie najčestnejšími úmyslami neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor používateľov. Následne rôzne mechanizmy jednotlivých obchodov reagujú na tieto škodlivé aplikácie, bohužiaľ však s nejakým odstupom času. Najnovšie Avast prostredníctvom tlačovej správy informuje, že nahlásili 47 škodlivých aplikácií spoločnosti Google, ktoré objavili v obchode Play.

Ďalší Adware. Viacero aplikácií je ešte v obchode aktívnych

Avast píše, že objavili 47 škodlivých aplikácií, ktoré sa vydávali za hry, pričom obsahovali škodlivý typ softwaru. Konkrétne hovoria o Adware, teda o softwary, ktorý zobrazuje používateľom reklamu, napríklad mimo rozhrania aplikácie, alebo sa schováva za rôzne oznámenia, ktoré sa tvária ako systémové. Avast ďalej hovorí, že ide o vcelku populárne aplikácie, ktoré si stiahlo viac ako 15-miliónov používateľov.

„Avast, globálny líder v oblasti digitálneho zabezpečenia a ochrany súkromia, odhalil a nahlásil 47 herných aplikácií dostupných v obchode Google Play. V súčasnosti je 17 z nich stále aktívnych (pozn. redakcie: ku dňu 23.6.2020), Google ich však už preveruje. Tieto aplikácie sú súčasťou rodiny HiddenAds a obsahujú trójskeho koňa. Užívateľom sa pred stiahnutím môžu zdať ako bezpečné a užitočné, v skutočnosti je však zaplaví vtieravým a nesúvisiacimi reklamami“

Analytici z Avastu ďalej dodávajú, že ide vcelku o sofistikovaný kus softwaru, ktorý sa je schopný schovávať za iné aplikácie, pod ktorými zobrazujú vtieravé reklamy. Dokonca 7 z objavených aplikácií je schopných otvoriť mobilný prehliadač a zobraziť reklamu.

„Kampane ako HiddenAds môžu prekĺznuť do obchodu Google Play, skryť svoj skutočný účel a po stiahnutí pomaly zavádzať škodlivé funkcie,“ uviedol analytik spoločnosti Avast, Jakub Vávra, ktorý ďalej  vysvetluje: „Adwarovým kampaniam je ťažké zabrániť, pretože podvodníci používajú pre každú aplikáciu jednorazové vývojárske účty. S Googlom sa pri odstraňovaní škodlivých aplikácií síce spolupracuje dobre, používatelia ale aj tak musia byť pri sťahovaní aplikácií ostražití a kontrolovať, či nevykazujú známky podozrivého správania, ako sú negatívne recenzie, početné žiadosti o povolenie na prístup do zariadenia a podobne.“

adware zobrazovanie reklam
Zdroj: whiteops.com (ilustračný obrázok správania Adware aplikácie, ktorá sa schováva za službu Spotify)

Analytici ďalej dodávajú, že identifikovanie toho, že v smartfóne máte škodlivé aplikácie typu Adware nie je tak zložité. Vo väčšine prípadov totiž zobrazujú v zariadení nadmerne veľa reklám, a to nie len v samotnej aplikácií, ale aj v rozhraní smartfónu. Druhým dychom však dodávajú, že identifikácia konkrétnej aplikácie môže byť už obťažnejšie. Dôvodom je, že častokrát sú schopné schovávať sa za iné populárne aplikácie, ktoré majú dobre renomé.

Pozrite si zoznam škodlivých aplikácií

Nižšie v tabuľke si môžete pozrieť zoznam škodlivých aplikácií.

Názov aplikácie

Počet stiahnutí
Draw Color by Number 1,000,000
Skate Board – New 1,000,000
Find Hidden Differences 1,000,000
Shoot Master 1,000,000
Stacking Guys 1,000,000
Disc Go! 1,000,000
Spot Hidden Differences 500,000
Dancing Run – Color Ball Run 500,000
Find 5 Differences 500,000
Joy Woodworker 500,000
Throw Master 500,000
Throw into Space 500,000
Divide it – Cut & Slice Game 500,000
Tony Shoot – NEW 500,000
Assassin Legend 500,000
Flip King 500,000
Save Your Boy 500,000
Assassin Hunter 2020 500,000
Stealing Run 500,000
Fly Skater 2020

500,000

V prípade, ak ste medzi aplikáciami vyššie objavili nejakú, ktorú máte nainštalovanú v smartfóne, tak Vám ju odporúčame čo najskôr odstrániť (pozn. redakcie: aplikáciu nájdete prostredníctvom zoznamu aplikácií v Nastaveniach smartfónu. V prípade bežnej ponuky aplikácií sa škodlivá aplikácia môže schovávať pod logom a názvom inej známej aplikácie).

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close