V blízkosti Mliečnej dráhy sa nachádza trpasličia galaxia, ktorá ukrýva tajomstvo

Astronómovia objavili pri skúmaní hviezd niečo nezvyčajné

temná hmota
Zdroj: NASA(KIPAC, AMNH)

V blízkosti našej galaxie, Mliečnej dráhy, sa nachádza stará trpasličia galaxia s názvom Tucana II. Podľa novej štúdie, ktorá študovala hviezdy, gravitačne viazané na trpasličiu galaxiu, sa má v tejto trpasličej galaxii nachádzať oveľa viac temnej hmoty, než sa predpokladalo, píše portál Science Alert.

Podľa štúdie sa má okolo galaxie Tucana II nachádzať masívne galaktické halo, ktoré je tvorené práve temnou hmotou. Štúdia hviezd ukázala, že hviezdy, ktoré sa v galaxii nachádzajú, majú dokopy hmotu, ktorá sa rovná hmote 3-tisíc Sĺnk. Galaktické halo, tvorené temnou hmotou má však hmotnosť okolo 10-miliónov Sĺnk, čo je päťnásobok pôvodných odhadov. Je možné, že prvé galaxie mohli byť oveľa masívnejšie, než sa predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tucana II má oveľa väčšiu hmotnosť, než sa predpokladalo. Vďaka tomu si dokáže udržať aj hviezdy, ktoré sú od nej vzdialené,“ tvrdí astrofyzik Anirudh Chiti, z inštitútu MIT.

Chiti dodáva, že prvé galaxie vo vesmíre tiež mohli mať podobné galaktické halo. Galaktické halo je región, ktorý obklopuje galaxie a predpokladá sa, že ho tvoria primárne hviezdy, plyny a temná hmota. Naša Mliečna dráha má okolo seba niekoľko trpasličích galaxií a Tucana II sa radí medzi tie najmenšie. Od Zeme sa nachádza približne 163-tisíc svetelných rokov.

Neviditeľná hmota

Hviezdy, ktoré sa nachádzajú v trpasličej galaxii považujú astronómovia za veľmi staré, pretože obsahujú veľmi málo kovov. Na začiatku vesmíru totiž trvalo nejakú chvíľu, kým sa dokázali kovy vyformovať. Chiti študoval populáciu veľmi starých hviezd, no podaril sa mu ešte ďalší objav. Odhalil skupinu hviezd, ktoré sa od trpasličej galaxie nachádzali dosť ďaleko.

Čo je na tomto objave zvláštne je, že galaxia nemohla mať dostatok hmoty na to, aby dokázala gravitáciou vzdialené hviezdy udržať. Táto situácia mohla znamenať len jediné, a to že sa v trpasličej galaxii nachádzala dodatočná hmota, ktorú astronómovia nemohli ani vidieť, ani inak zaznamenať. Toto sú základné vlastnosti temnej hmoty, ktorá sa radí medzi najväčšie vesmírne záhady.

Vedci doteraz nevedia čo je temná hmota zač. Je známe len to, že vo vesmíre sa nachádza neviditeľná hmota, ktorá vytvára dodatočnú gravitačnú silu. Vďaka nej sa rýchlejšie točia galaxie a dochádza k ohýbaniu časopriestoru. Vedci zároveň vedia, že temnej hmoty je oveľa viac ako normálnej hmoty, ktorú môžeme pozorovať. Objavujú sa aj teórie, že temná hmota môže byť akýmsi lepidlom, ktoré drží galaxie pokope.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre