Už zajtra sa polárna žiara objaví oveľa južnejšie, než je zvykom: Dostane sa aj na Slovensko?

Pred niekoľkými dňami Slnko vypustilo silný koronálny výron hmoty, ktorý nás už čoskoro zasiahne. Očakáva sa silná geomagnetická búrka.

Polárna žiara sa zajtra objaví oveľa južnejšie, než je zvykom
Zdroj: Unsplash (Johannes Groll)

Už zajtra, 14. apríla, má našu planétu zasiahnuť silná geomagnetická búrka. Podľa dostupných informácií prichádza z „mŕtveho“ regiónu solárnej škvrny, z ktorej sa uvoľnil koronálny výron hmoty.

Výron sa udial 11. apríla a počas tejto udalosti sa zo Slnka uvoľnilo obrovské množstvo plazmy a solárneho materiálu. Ten zasiahne magnetosféru Zeme už zajtra a podľa odborníkov možno očakávať polárnu žiaru oveľa južnejšie, než je bežné, píše portál IFL Science. Tvrdia, že ich budeme môcť pozorovať v zemepisných šírkach v akých leží mesto New York.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Intenzívna geomagnetická búrka

Geomagnetické búrky vznikajú, keď sa k Zemi dostane väčšie množstvo plazmy od Slnka. Predpokladá sa, že túto konkrétnu búrku vyvolá koronálny výron hmoty, ktorý vznikol z magnetického filamentu v tvare S. Erupcia vznikla v regióne, kde sa až donedávna nachádzala solárna škvrna. Kvôli konvekčným procesom na povrchu hviezdy sa škvrna včera rozpadla.

Solárne alebo slnečné, škvrny sú tmavé miesta v atmosfére nášho Slnka. Majú nepravidelný tvar a silné magnetické pole. Škvrny vznikajú vo fotosfére, na miestach kde sa znižuje lokálna intenzita magnetického poľa. Ich počet a miesto výskytu závisí od solárneho cyklu.

Škvrna, z ktorej pred pár dňami vznikol koronálny výron hmoty sa označovala ako AR2987 a dnes už neexistuje. Po rozpade škvrny ostal na Slnku pomerne hladký povrch, no pod ním burácalo divoké magnetické pole. Práve kvôli nemu Slnko vyvrhlo časť materiálu k Zemi. Slnečné škvrny sa často spájajú so solárnymi erupciami, alebo koronálnymi výronmi hmoty, aj napriek tomu, že sú menej energetické, ako okolité regióny hviezdy. Keď dôjde či už k erupcii alebo výronu, prúd nabitých častí opustí našu hviezdu v každom smere. Niektoré z častíc dorazia aj k našej planéte, kde ich zachytí magnetické pole.

Naša magnetosféra je ochranným obalom planéty chrániacim nás pred škodlivým žiarením našej hviezdy. Keď nabité častice zasiahnu najvrchnejšie časti našej atmosféry, vytvárajú nádherné svetelné úkazy, ktoré poznáme ako polárne žiare. Na posudzovane polárnych žiar sa používa škála, ktorá ide od nuly až po deväť. Tá sa nazýva Kp index. Geomagnetická búrka, ktorá nás má už zajtra zasiahnuť, vyvolá polárnu žiaru, ktorá má Kp index 6.

Polárna žiara na Slovensku?

Bežné polárne žiare majú Kp index 3. To znamená, že už zajtra nás čaká pozoruhodné divadlo. Experti odhadujú, že polárnu žiaru bude pravdepodobne možné pozorovať napríklad aj v Škótsku v Európe. Je ale nepravdepodobné, že by bolo možné polárnu žiaru pozorovať aj v južnejších polohách, kde sa nachádza napríklad aj Slovensko.

Polárna žiara na Slovensku znie zvláštne. Skutočnosť je ale taká, že tento nádherný úkaz možno pozorovať aj v našich končinách. Na to, aby sme ju mohli pozorovať aj na Slovensku ale musí mať Kp index 8, alebo 9. Búrky s indexom Kp 8 sa však dejú len 5-krát ročne. Silnejšie len raz za necelé 3 roky.

Mimoriadne silné geomagnetické búrky by mohli poškodiť aj naše satelity, alebo elektrické siete na povrchu planéty. Tentokrát nič také nehrozí, no prebiehajúcou úlohou vedcov je naučiť sa predpovedať naše Slnko a jeho počasie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre