Už tomu nikto neveril. Voyager 1 nám poslala správu z 25 miliárd kilometrov. Zdá sa, že sa dostala z najhoršieho
NASA dokázala opraviť sondu Voyager 1 do viac-menej operačného stavu. Sonda nám poslala správu zo vzdialenosti 25-miliárd km.
Sonda Voyager 1 je najvzdialenejším objektom, aký ľudstvo poslalo do vesmíru a prvým objektom, ktorý vstúpil do medzihviezdneho priestoru. NASA nedávno oznámila, že sonda stále funguje a poslala nám správu zo vzdialenosti takmer 25-miliárd kilometrov, informuje IFL Science.
Sonda Voyager 1 spolu so svojou sestrou, Voyager 2, opustili Zem v roku 1977. Aj napriek všetkému tieto sondy pracujú nad rámec očakávaní a komunikujú s nami už takmer 50 rokov. Na začiatku svojej vesmírnej púte preleteli popri niekoľkých planétach vo vonkajšej časti sústavy a po prvýkrát výskumníkom poskytli možnosť študovať tieto objekty zblízka.
Výskumníci opravili chybu a sonda opäť komunikuje
Aj napriek ich neuveriteľnej ceste a prínosu vedeckej komunite sú veci, ktoré nedokážeme zmeniť. Obom sondám dochádza palivo a v posledných rokoch si to na nich vybralo svoju daň. Aby operátori dokázali udržať obe sondy funkčné čo najdlhšie, museli niektoré vedecké inštrumenty vypnúť.
Nielen konzervácia energie, ale aj technické problémy postihli počas rokov sondu Voyager 1. Možno si postrehol dávnejšie, že sonda začala posielať vedcom z NASA nezmysly a tento glitch pretrvával približne polroka. Expertom sa podarilo túto chybu napraviť, no 19. Októbra Voyager 1 prestal komunikovať úplne.
Sonda ale všetkých prekvapila, keď sa jej podarilo vyriešiť túto chybu s pomocou špičkového počítača, ktorý sa nachádza na jej palube. S pomocou neho totiž sonda prehodila komunikáciu na vysielač, ktorý nebol v prevádzke od roku 1981.
Neprehliadni
“Operátori predpokladali, že sonda Voyager 1 dvakrát spustila systém, ktorý ju má chrániť pred rôznymi chybami. Dôsledkom tohto ochranného mechanizmu vypla svoj X-band vysiela a prepla na sekundárny S-band rádiový vysielač?” vysvetľuje Tony Greicius.
Výskumníci z NASA už potvrdili, že vysielač funguje a sonda opäť komunikuje so Zemou. S-band rádiový vysielač používa na komunikáciu menej energie, no ako sme už spomenuli, roky Voyager 1 tento vysielač nepoužíval na komunikáciu. S-band vysielač totiž pracuje na iných frekvenciách a signál, ktorý príde na Zem je výrazne slabší. NASA predpokladala, že kvôli vzdialenosti sondy nebudeme môcť tento signál zachytiť vôbec, no ukázalo sa, že to predsa len dokážeme.
Potvrdenie komunikácie však predstavovalo len časť problému. Výskumníci zistili, že Voyager 1 nebola stále v plne operačnom stave. Nakoniec sa im ale podarilo aktivovať aj X-band vysielač. Momentálne sonda opäť skúma neznámy vesmír okolo seba s pomocou štyroch funkčných vedeckých inštrumentov na palube. Stále ale nie je dobojované. Výskumníci momentálne hľadajú spôsob, ako vrátiť sondu Voyager 1 do stavu, v akom bola pred chybou. To zahŕňa reset systému, ktorý synchronizuje počítače na palube sondy.
Výskumníci sa už ale pripravujú na to, že ikonická sonda Voyager 1 už vyčerpáva svoje posledné sily. Hoci stále nevieme presne povedať, koľko života jej ostáva, s trochou šťastia by mohla vydržať ešte pár rokov.
Čas sondy sa blíži
Palivo je dôležitý faktor, ktorý sa skladá z dvoch zložiek. Jednou je hydrazín, ktorý sa používa ako zložka raketového paliva. Toto palivo ale Voyager 1 nepoužíva na to, aby zrýchľovala. Rýchlosť získala sonda zo samotného štartu a z gravitačných manévrov okolo kozmických telies sústavy. Palivo používa len na úpravu orientácie a jemné korekcie trajektórie. Aby mohla posielať dáta, sonda musí mať vysielač otočený smerom k Zemi.
NASA tvrdí, že na liter paliva dokáže sonda prejsť závratných 13-tisíc kilometrov, čo je spotreba, ktorú by si zbožne prial každý vodič. Odhaduje sa, že zásoby paliva sonda Voyager 1 minie okolo roku 2040. Sondám ale dôjde elektrina skôr, než im dôjde palivo. Sondy majú na palube generátor, ktorý vytvára elektrinu rozkladom plutónia a už neostalo dostatok tohto materiálu na to, aby mohli sondy fungovať normálne.
Ako sme spomenuli, sonda Voyager 1 má aktívne štyri vedecké inštrumenty a postupne budú musieť vedci vypínať ďalšie, aby udržali sondu funkčnú.
Komentáre