Už o pár dní preletí popri Zemi rizikový asteroid Apophis: Vedci na ňom budú trénovať

Blízky prelet asteroidu je ideálnou šancou zistiť informácie, ktoré nám v budúcnosti pomôžu.

život
Zdroj: NASA

Pred ôsmimi rokmi čelila naša planéta asteroidu, ktorý bol veľký ako šesťposchodová budova. Prišiel znenazdajky a zasiahol mesto Čeľabinsk, ktoré sa nachádza v Rusku a zranil viac ako tisíc ľudí, píše portál Space.

Situácia vyvolala záujem o ochranu našej planéty pred potenciálne nebezpečnými asteroidmi a tento mesiac môžu vedci vyskúšať na asteroide Apophis svoje postupy. Ochrana našej planéty pred kozmickými objektmi spočíva v presnom mapovaní ich trajektórie a polohy našej planéty. Ak sa dráha asteroidu pretína s miestom, kde sa bude v daný čas preletu nachádzať naša planéta, môžeme čeliť obrovskému problému, ak je asteroid dostatočne veľký. Náraz asteroidu dokázal pred 66-miliónmi rokov vyhladiť dinosaury.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa nám podarí odhaliť nebezpečný asteroid v dostatočnom predstihu, teoreticky by sme ho mohli odvrátiť. Väčšina asteroidov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Zeme sú však veľmi malé a nerobia vedcom veľa starostí. Tu však asteroid Apophis vyčnieva z davu. Objavený bol v roku 2004 a astronómovia si okamžite všimli, že je väčší ako väčšina kozmických objektov v blízkosti Zeme. V priemere by mal mať okolo 300 metrov a predbežné pozorovania ukazovali 3% šancu kolízie s našou planétou.

Potenciálne nebezpečné objekty

Detailnejšie pozorovania však zistili, že v tom roku žiadna kolízia nehrozí a dnes vedci s istotou hovoria, že najbližšie desaťročia sa asteroidu Apophis nemusíme obávať. Asteroid sa však už čoskoro priblíži k Zemi, čo poskytne vedcom jedinečnú príležitosť študovať ho zblízka. Popri nás by mal preletieť 5. marca. Tentokrát sa bude držať relatívne ďaleko, desatinu vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. V roku 2029 však preletí oveľa bližšie. Odhaduje sa že v tom roku preletí popri Zemi vo vzdialenosti, v ktorej sa nachádzajú naše satelity.

Vedci však prišli so zaujímavým „tréningom.“ Keď opätovne pozorovali blížiaci sa asteroid Apophis, tvárili sa, ako keby išlo o úplne nový objekt, o ktorom doteraz nemajú žiadne informácie. Udávajú, že ak by bol Apophis naozaj novým objektom, ktorý sa nám podarilo objaviť len na konci minulého roka, hrozba by bola podstatne vyššia. Nepoznali by sme jeho obežnú dráhu a tak by sme nemohli do budúcna predpokladať, či sa jeho dráha opäť stretne s tou našou. Vedci však opäť dôrazne konštatujú, že riziko zrážky nehrozí. Od objavenia asteroidu v roku 2004 mali čas detailne zmapovať jeho obežnú dráhu okolo Slnka a vedia predpovedať riziko.

Napriek tomu si môžu vyskúšať postupy, ktoré by v prípade reálneho rizika zrážky museli použiť. Ak by hrozila zrážka asteroidu so Zemou, Vedci by museli vymyslieť plán, ako asteroid odvrátiť. Dúfajú, že blízke pozorovania asteroidu Apophis prinesú nové informácie, ktoré môžu využiť pri ochrane našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre