SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Už len pár týždňov a misia teleskopu Jamesa Webba začne: Ako prvé sa pozrie na dve planéty podobné Zemi

Prípravy najvyspelejšieho vesmírneho telskopu sa blížia ku koncu a Webb už má aj prvé ciele.

Už len pár týždňov a vesmírny teleskop Jamesa Webba začne svoju vesmírnu misiu, informuje portál NASA. Počas leta vedci publikujú prvé pozorovania a následne sa začne so skúmaním vesmíru naostro.

Medzi prvé ciele, na ktoré sa teleskop zameria, patria dve horúce exoplanéty spadajúce do kategórie super-Zeme. Ide o skalnaté planéty väčšie ako tá naša. Prvým študovaným svetom bude 55 Cancri e, planéta pokrytá lávou. Nasleduje svet bez atmosféry, LHS 3844 b. Teleskop Jamesa Webba sa pozrie na ich zloženie, pričom vedci otestujú a „vycvičia“ spektograf nachádzajúci sa na palube vesmírneho teleskopu. Spektograf následne pomôže vedcom pochopiť zloženia planét naprieč celou našou galaxiou a lepšie pochopiť vývoj planét, ktoré sa podobajú na našu Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

55 Cancri e

55 Cancri e je planétou, ktorá sa nachádza extrémne blízko pri svojej hviezde. Obieha vo vzdialenosti takmer 2.5-miliónov km a jedno obehnutie zvládne za 18 hodín. Teploty na povrchu presahujú bod roztavenia skál, preto sa predpokladá, že dennú stranu planéty pokrýva láva. Planéty obiehajúce blízko svojich hviezd, majú obyčajne viazanú rotáciu, čo znamená, že jedna strana planéty neustále čelí žeravému teplu hviezdy, zatiaľ čo nočná strana je ukrytá vo večnej tme.

Podľa toho by mal byť najhorúcejší bod, ktorý priamo čelí hviezde, no v prípade 55 Cancri e to tak nie je. Možným vysvetlením je hustá a dynamická atmosféra, ktorá presúva teplo naprieč celou planétou. Vedci z NASA predpokladajú, že atmosféra planéty by sa mohla skladať prevažne z kyslíku a dusíku.

Planéta ale nemusí mať viazanú rotáciu, ako sa predpokladá. Je možné, že planéta rotuje ako iné planéty a má denný/nočný cyklus. V tomto prípade by sa povrch vplyvom tepla roztavil, no s príchodom noci by sa atmosféra planéty ochladila a na povrch by dopadali kvapôčky lávy.

LHS 3844 b

Ďalšou planétou, na ktorú sa teleskop Jamesa Webba zameria je LHS 3844 b. Aj táto planéta obieha extrémne blízko svojej hviezdy, no táto hviezda je menšia a chladnejšia. To znamená, že skalnatý povrch planéty nie je dostatočne horúci na to, aby sa roztavil. Pozorovania Spitzerovho vesmírneho teleskopu naznačili, že táto planéta pravdepodobne nemá atmosféru.

Hoci sa na túto planétu Webb nepozrie priamo, vedci budú schopní získať spektrálnu analýzu hornín na povrchu. Zároveň vedci zistia, či je planéta sopečne aktívna.

Štúdia týchto dvoch planét dá astronómom lepšiu predstavu o tom, ako mohla vyzerať naša Zem pred niekoľkými miliardami rokov, keď bola ešte horúca. Tieto pozorovania sú súčasťou prvého cyklu programu General Observers. Tento program bude prideľovať teleskopu čas rovnakým spôsobom, ako sa prideľoval čas Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close