Sponzorovaný obsahTECHNOLÓGIE

Uvažujete nad mobilnou klimatizáciou? Tu nájdete všetko, čo musíte vedieť

Mobilné klimatizácie predstavujú ideálnu formu ochladenia bytu či miestnosti bez potreby vŕtania. Ak uvažujete nad mobilnou klímou, toto si musíte prečítať.

Mobilné klimatizácie sú praktickým riešením pre letné horúčavy a vlhkosť. Sú stále viac populárne, pretože ich obstarávacia a prevádzková cena je nižšia ako pri konvenčných klimatizáciách. Navyše nie je potrebné realizovať žiadne zložité stavebné práce spojené s ich inštaláciou – len sa uistite, že máte v byte či dome dostatok miesta, kam sa vaša mobilná klimatizačná jednotka umiestni. Možnosť presúvať klimatizáciu práve do miestností, ktoré chcete ochladiť je jednou z popredných výhod tohto zariadenia.

Mobilné klimatizácie – ako fungujú?

Mobilná klimatizácia má na starosti hneď 2 veci: Vzduch ochladzuje a zároveň zbavuje vlhkosti. Súčasťou každej mobilnej klimatizačnej jednotky je výkonný kompresor poháňaný motorom, ktorý sa stará o cirkuláciu a dopravu chladiaceho média (náplne). Hadica následne odvádza teplo von z klimatizovanej miestnosti. Chladnejší vzduch zostáva v klimatizačnej jednotke odkiaľ je distribuovaný do miestnosti pomocou ventilátora.

Pre efektívne fungovanie mobilnej klimatizácie je potrebné hadicu vyviesť otvorom von z bytu. Do vonkajšej steny bytu je možné vyvŕtať a následne zaizolovať otvor, do ktorého sa pri spustení klimatizácie zastrčí výfuková hadica. Menej invazívna metóda je vyviesť hadicu von oknom. Tu si však treba takisto dať pozor na zaizolovanie, aby sa opäť cez okno nedostal teplý vzduch naspäť do bytu. Na to slúžia špeciálne tesnenia okien pre mobilné klimatizácie. Takéto riešenie je otázkou pár desiatok eur a môžete si ho zaobstarať na všetky veľkosti a typy okien na ktoromkoľvek špecializovanom e-shope, či e-shope s elektronikou.

Na trhu s mobilnými klimatizáciami sa môžete stretnúť s 2 variantami a to klimatizácia s 1 hadicou a s 2 hadicami. V prípade 2 hadíc sa jednou odvádza kondenzát a druhou hadicou sa privádza čerstvý vzduch do miestnosti.

Mobilná klimatizácia bez hadice

Niečo ako mobilná klimatizácia bez hadice žiaľ neexistuje a existovať ani nebude vzhľadom k princípu na ktorom mobilná klimatizácia funguje. Pokiaľ však chcete ochladiť vzduch miestnosti bez potreby vývodu hadice, existuje alternatívne riešenie – ochladzovať vzduchu.

ochladzovac vzduchu_1
Zdroj: produktová fotografia

Ochladzovače vzduchu fungujú na princípe chladenia miestnosti pomocou priechodu vzduchu cez filtre, ktoré sú chladené vodou a následným uvoľňovaním čiastočiek studenej vody do bezprostredného okolia. V takomto prípade sa síce zbavíte nepríjemnej hadice, avšak chladiaci výkon je výrazne nižší. Vďaka ochladzovaču vzduchu dokážete znížiť teplotu v miestnosti len o cca 3 °C. Takisto je potrebné pravidelne dopĺňať do nádoby studenú vodu, ideálne však až ľadovú. Pre dlhšie uchovanie vody pri čo najnižšej teplote môžete do nádobky pridať ľad alebo chladiace doštičky, ktoré môžete poznať napríklad z autochladničiek. Vzhľadom k princípu fungovania ochladzovača vzduchu je potrebné rátať s tým, že vlhkosť v miestnosti na rozdiel od mobilnej klimatizácie zvyšuje. Neodporúča sa preto v bytoch, ktoré trpia práve vysokou vlhkosťou.

Čo ovplyvňuje chladiaci výkon mobilnej klimatizácie?

Výkon mobilnej klimatizácie sa udáva v jednotkách BTU (British thermal unit) a pri dostupných modeloch na našom trhu sa pohybuje od 6000 BTU do 20 000 BTU. Chladiaci výkon udáva tepelný tok klimatizácie, ktorý je potrebný na ochladenie alebo ohrev vzduchu v miestnosti.

Základným rozhodovacím parametrom pri výbere mobilnej klimatizácie je výmera priestoru, ktorý ma klimatizácia vychladiť. Vo všeobecnosti platí, že na 10m2 je potrebný 1 kW výkonu chladenia. 1kW výkonu predstavuje 3500 BTU za hodinu. Pokiaľ teda máte miestnosť o výmere 15m2, obzerajte sa po mobilných klimatizáciách s výkonom okolo 5000 BTU. Väčšina predajcov však priamo pri produkte uvádza, pre akú rozlohu miestnosti je mobilná klimatizácia vhodná. Prepočty tak za vás spravil už výrobca.

prenosna klimatizacia_1
Zdroj: produktová fotografia

Pokiaľ zvolíte klimatizáciu s nižším výkonom, je možné, že miestnosť neochladí na požadovanú teplotu. Naopak, v prípade voľby zbytočne výkonnej mobilnej klimatizácie budete musieť znášať vyššiu spotrebu elektrickej energie.

Inštalácia mobilnej klimatizácie

Inštalácia a spustenie mobilnej klimatizácie je priam triviálne jednoduchá a rýchla. Jediné čo je potrebné je vybaliť mobilnú klímu z krabice, pripojiť výfukovú hadicu, zapojiť do elektriny a hadicu vyviesť von oknom. Na okno sa odporúča nainštalovať špeciálne tesnenie pre mobilné klimatizácie.

Pri umiestňovaní zariadenia do priestoru treba mať na pamäti, že okolo klímy by mal byť dostatočný priestor na cirkuláciu vzduchu. Odporúča sa okruh aspoň 30 až 50 centimetrov bez prekážok ako sú steny či väčší nábytok.

Hlavné prednosti mobilnej klimatizácie

 • Rýchly pocit zmeny teploty po spustení klimatizácie
 • Široká škála nastavenia teploty (najčastejšie od 16 °C do 30 °C.
 • Nízke náklady na prevádzku
 • V prípade pravidelnej údržby vďaka filtrom vo vnútri mobilnej klimatizácie môže slúžiť aj ako čistička vzduchu od prachu a baktérií.
 • Funguje súčasne aj ako odvlhčovač vzduchu
 • Možnosť premiestňovať klimatizačnú jednotku tam kam potrebujete
 • Diaľkové ovládanie prostredníctvom diaľkového ovládača alebo mobilnej aplikácie

Hlavné nevýhody mobilnej klimatizácie

 • Nutnosť vyvedenie hadice von z bytu
 • Kondenzovanú vodu musíte vylievať alebo odvádzať hadicou
 • Lacnejšie modely majú zvyčajne vyššiu hlučnosť

Údržba a starostlivosť o mobilnú klimatizáciu

V prípade mobilných klimatizácií ide o kontrolu 3 hlavných častí:

 1. Čistota filtra
 2. Množstvo chladiacej kvapaliny
 3. Fungovanie ventilátora

Výmena filtra nie je nič náročné a zvládne to každý v priebehu pár minút. V niektorých prípadoch stačí filter len umyť saponátovou vodou a nechať vysušiť.

Čo sa týka chladiacej kvapaliny, tu je vhodné kontrolovať aspoň 1x do mesiaca. Pri dopĺňaní chladiacej kvapaliny je nutné doplniť len taký typ, ktorý odporúča výrobca v návode na obsluhu. Pri ventilátore je potrebné skontrolovať jeho hlučnosť a či sa na kopatkách alebo v okolí rotorov a výduchov nenachádza prach či vlasy.

Kvalitná mobilná klíma a doma bude príma

Ak hľadáte na nadchádzajúcu letnú sezónu riešenie pre ochladenie vášho bytu či domu a nechcete zbytočne vŕtať do stien či realizovať stavebné úpravy, tak mobilná klimatizácia bude pre vás to správne riešenie. Pri výbere nezabudnite na voľbu správneho výkonu, pozerajte sa aj na štítky energetickej triedy a do rozhodovacieho procesu určite zahrňte aj dizajn. Predsa len mobilnú klimatizáciu bude vidieť, tak aspoň nech tvorí príjemný doplnok k zvyšku zariadenia vašej domácnosti.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close