Ušetríme batériu, ak budeme Bluetooth, NFC či WiFi vypínať pri ich nečinnosti? Odpoveď je jasná!

Vypínanie Bluetooth, NFC a WiFi pripojenia nám neušetrí množstvo energie. Aspoň nie v určitých prípadoch, pozrite sa, ako to je.

Wi-Fi a Bluetooth
Zdroj: Vosveteit.sk

Šetrenie batérie je dnes veľmi diskutovanou témou, pretože každý by rád ušetril nejaké to percento batérie. Medzi základnými tipmi pre šetrenie batérie nájdeme i vypínanie funkcií ako Bluetooth, NFC či WiFi siete v čase, kedy ich nevyužívame. Kde je však v skutočnosti pravda? Názory na tieto funkcie sa líšia a k správnej odpovedi sa dá dopátrať len ťažko. Ak si však chcete svoju batériu v smartfóne ušetriť a zároveň sa pozrieť na toto vypínanie funkcií i z praktického hľadiska, pozrite sa na to spolu s nami. Odpoveď na túto otázku nám prináša portál thetileapp.com.

Mali by sme si Bluetooth neustále vypínať?

Časy kedy Bluetooth slúžilo len pre prenos súborov sú už dávno preč. Dnes tento druh pripojenia využívame najmä pre spájanie sa s rôznymi zariadeniami, teda smart hodinkami a náramkami, slúchadlami, reproduktormi a ďalšími skvelými pomocníkmi. A keďže mnohí z nás využívajú Bluetooth pripojenie takmer denne, ostáva otázkou, či táto konektivita v čase nečinnosti nemíňa batériu viac, ako by bolo potrebné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odpoveďou na túto otázku je nie, nemíňa. Dnešné smartfóny dávno disponujú technológiou Bluetooth Low Energy, teda BLE. Tento druh pripojenia šetrí batériu v čase jeho nečinnosti a a celkovo počas dňa nám uberie len 1.8% kapacity našej batérie. V konečnom dôsledku by nás teda vyšlo horšie, keby sme túto konektivitu stále zapínali a vypínali. Spotrebovali by sme totiž oveľa viac batérie. A nielen Bluetooth, aj ostatné druhy pripojenia sú na tom rovnako.

A čo tak NFC či WiFi?

Keď už sme si vysvetlili, ako je na tom Bluetooth, poďme sa pozrieť i na ďalšie druhy pripojenia. Medzi najčastejšie patrí NFC konektivita pre bezkontaktné platby smartfónom a WiFi sieť. Keď sa pozrieme na NFC, túto funkciu môžeme mať rovnako zapnutú neustále. Predsa len je pre nás pohodlnejšie jednoducho priložiť smartfón a zaplatiť ako keby sme si vždy mali zapínať NFC pripojenie. Batéria taktiež neprichádza o veľa svojej energie.

Iným prípadom je WiFi, ktorá je narozdiel od Bluetooth veľkým „žrútom“ batérie. Na prvom mieste pri spotrebovávaní batérie je obrazovka, hneď v závese zasa WiFi. Nie však samotná sieť, v prípade jej nevyužívania nespotrebováva až toľko energie. Problémom je automatické vyhľadávanie a pripájanie sa k sieti. A i keď je pre nás pohodlné mať smartfón stále pripojený k sieti, v prípade že sa nenachádzate v pokrytí vašej siete WiFi je jednoduchšie túto sieť vypnúť. Ušetríte tak možno niekoľko percent batérie.

Vypínate si funkcie ako Bluetooth, WiFi či NFC v čase ich nečinnosti? A zdá sa vám, že vám spotrebúvajú množstvo energie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre