USB-C konektorom to nekončí: EÚ môže prinútiť Apple zmeniť spôsob posielania správ aj inštalácie aplikácií!

Európska Únia by mohla zmeniť politiku spoločnosti Apple. Nová regulácia by ich mohla prinútiť opustiť iMessage aj sólový App store.

Europska unia a Apple (2)
Zdroj: unsplash.com (Tetiana SHYSHKINA), Vosveteit.sk

Nie je tomu tak dávno, kedy Európska komisia vydala finálny verdikt ohľadom používania nabíjacích konektorov v smartfónoch a inej menšej elektronike. Z novej regulácie vyplýva jasný výsledok, výrobcovia sa budú musieť prispôsobiť novému pravidlu, ktoré prikazuje využívať USB-C konektory v rámci štátov Európskej Únie. Najviac problémovým článkom pre túto reguláciu je bezpochyby spoločnosť Apple, ktorá už od roku 2012 využíva vlastné riešenie pre nabíjanie v podobe Lightning konektoru. Ten by však mal v blízkej dobe zo smartfónov zmiznúť, pričom by sa tak mohlo stať už budúci rok. Portál androidauthority.com nás však teraz informuje, že nová regulácia by mohla zmeniť, ako fungujú služby a systém v iPhonoch. Prečo tomu tak bude si povieme teraz spoločne.

Do platnosti vstupuje Digital Markets Act

Keď sa pozrieme do minulosti, v roku 2020 bol Európskej komisii predložený návrh pre „Akt o digitálnych trhoch“. Jeho anglické označenie je známe ako Digital Markets Act (DMA) a bol schválený v marci tohto roku. 1.11.2022 však tento akt vstúpil do platnosti a začala jeho implementačná fáza. Technologickí giganti tak majú aktuálne 6 mesiacov, aby začali spĺňať podmienky tohto aktu, pričom implementačná doba končí o 6 mesiacov, teda 2.3.2023.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
EU_Europska unia (2)
Zdroj: unsplash.com (Tetiana SHYSHKINA)

Digital Markets Act bude bojovať proti situáciám, kedy spoločnosti neumožňujú pristupovať k službám otvoreným spôsobom, pričom používatelia nemajú na výber zvoliť si, akú službu budú využívať. Pekným príkladom je napríklad americký Apple, ktorý používateľom zakazuje inštalovať aplikácie tretích strán. Do rozporu by mohli prísť aj správy, pre ktoré Apple využíva len službu iMessage. Digital Markets Act by v tomto prípade mohol zasiahnuť, a prinútiť amerického giganta otvoriť svoje služby a systém.

Aké zmeny môže Apple čakať?

Je potrebné spomenúť, že smartfóny s operačným systémom Android pravdepodobne nečakajú žiadne zmeny spojené s DMA. Dôvodom je, že Androidy sú vo všeobecnosti viac otvorené rôznym zmenám, ktoré Apple neumožňuje. Z tohto dôvodu by DMA mohol spôsobiť, že by sa americký gigant otvoril aj inštalácii aplikácií mimo oficiálny App Store. Práve tomuto kroku sa spoločnosť dlhodobo vyhýba, no európska regulácia by mohla postoj Applu zmeniť.

Apple iPhone
Zdroj: unsplash.com (blocks)

Významnou zmenou by mohol byť taktiež aj prechod na štandard RCS správ. Tie sa v súčasnosti stávajú novým štandardom, keďže postupne nahrádzajú klasické SMS správy. Apple však nový štandard odmieta, pričom propaguje vlastný štandard iMessage. RCS správy a iMessage ale nepatria medzi štandardy, medzi ktorými by sme našli kompatibilitu. V konečnom dôsledku tak rôzne štandardy spôsobujú len problémy pre používateľov, čo by chcela EÚ reguláciou DMA vyriešiť.

Privítali by ste zmeny v službách spoločnosti Apple? Alebo si myslíte, že nová regulácia nemá svoje opodstatnenie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre