SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Uprostred „hviezdneho cintorínu“ leží mimoriadne zvláštny objekt: Signál z neho sa nepodobá na nič, čo astronómovia poznajú

Zvláštny rádiový signál so sebou prináša charakteristiky hneď niekoľkých typov hviezd. Ktorá je tá správna?

V regióne vesmíru, ktorý sa medzi astronómami označuje aj ako cintorín pre neutrónové hviezdy, našiel medzinárodný výskum kozmickú anomáliu. Ide o typ neutrónovej hviezdy rotujúci okolo svojej osi raz za 76 sekúnd, čo je v kontexte neutrónových hviezd extrémne pomaly. Táto hviezda navyše vyžaruje rádiové signály, píše portál University of Manchester.

Neutrónové hviezdy sú extrémne husté pozostatky hviezd. Niektoré z nich môžu vyvolávať jasné rádiové pulzy vyvolané extrémne rýchlou rotáciou hviezdy. Tieto neutrónové hviezdy sa nazývajú pulzary a správajú sa ako kozmické majáky. Dnes astronómovia zdokumentovali približne 3-tisíc neutrónových hviezd, no novoobjavená hviezda sa nepodobá na nič, čo mohli vedci doteraz vidieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa autorov štúdie ide o pozoruhodný objav, pretože v danom regióne nečakali nález rádiových emisií. Hviezdu objavili prostredníctvom rádiového teleskopu MeerKAT. Spočiatku sa vedci spoliehali len na jediný pulz signálu zachytený inštrumentom MeerTRAP. Vedci sa následne spoliehali na ďalšie štúdie skúmajúce konkrétny región. Následne oba tímy úzko spolupracovali pri hľadaní zdroja signálu, čo sa im nakoniec aj podarilo. Objavená neutrónová hviezda by sa podľa autorov štúdie mohla radiť k špecifickému druhu magnetarov – neutrónových hviezd s mimoriadne silným magnetickým poľom.

„Bolo šťastím, že sa rádiový signál stretol so zemou, no zároveň nám tento objav ukazuje, že v galaxii sa môže nachádzať ešte množstvo ďalších pomalých neutrónových hviezd,“ vysvetľuje doktorka Manisha Caleb z University of Sydney.

Väčšia populácia

Obyčajne sa prieskumy hľadajúce pulzary vo vesmíre, sa nezameriavajú na hviezdy rotujúce extrémne pomaly. Astronómovia preto zatiaľ nemajú predstavu o tom, koľko podobných zdrojov sa v Mliečnej dráhe nachádza. Objavená neutrónová hviezda sa označuje ako J0901-4046 a vykazuje charakteristiky pulzarov, magnetarov a dokonca aj rýchlych rádiových signálov. Rádiové emisie naznačujú, že neutrónová hviezda by mohla byť magnetarom, no ich polarizácia poukazuje skôr na magnetar, zatiaľ čo rýchlosť rotácie okolo svojej osi pripomína bieleho trpaslíka.

„Rádiový signál sa nepodobá na nič, čo sme zatiaľ videli,“ vysvetlil profesor Ben Stappers z University of Manchester.

Signál pozorovali po dobu 300 sekúnd, čo je oveľa dlhšie, než pri ostatných neutrónových hviezdach. Astronómovia počas pozorovania zároveň odhalili 7 odlišných typov pulzov. Niektoré z ich sa vyznačovali silnou periodicitou pripomínajúc seizmické vibrácie neutrónovej hviezdy. Autori štúdie veria, že tieto pulzy poslúžia na odhalenie mechanizmov, ktoré sa za nimi ukrývajú.

Odhaliť podobné zdroje signálu ale nie je až také jednoduché a preto sú autori štúdie presvedčení, že vedcom uniká väčšia populácia podobných hviezd, ktorá sa vo vesmíre môže nachádzať. Zároveň je možné, že bližšia analýza rádiových signálov odhalí existenciu nového typu neutrónových hviezd spojených s evolúciou magnetarov a rýchlych rádiových signálov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close