Úplne prvý predátor na Zemi: objav fosílie mení predstavy vedcov o tom, kedy vznikol komplexný život

Živočích sa podľa všetkého radil do skupiny organizmov ako dnešné koraly, medúzy alebo sasanky.

nastarsi predator fosilia_2
Zdroj: Artist's impression of the new fossil. BGS © UKRI

Geológovia objavili 560-miliónov ročnú fosíliu živočícha, ktorý by mohol byť úplne prvým predátorom na planéte. Živočích sa s najväčšou pravdepodobnosťou radil do skupiny živočíchov, v ktorej môžeme nájsť koraly, medúzy alebo sasanky, vysvetľuje portál univerzity British Geological Survey.

Objavený druh paleontológovia pomenovali Auroralumina attenboroughii na počesť známeho prírodovedca, Sira Davida Attenborougha. Fosíliu objavili v lese Charnwood Forest nachádzajúceho sa neďaleko Leicesteru v Anglicku. Ide o región, bohatý na rôzne fosílie. V roku 1957 sa vedcom podarilo na tomto mieste nájsť aj jedného z najstarších živočíchov Charnia masoni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový objav narúša predstavu o tom, kedy sa po prvýkrát na Zemi objavila skupina moderných živočíchov. Všeobecne sa predpokladá, že sa živočíchy podobné dnešným medúzam objavili pred 540-miliónmi rokov, no nový objav je o 20-miliónov rokov starší. Auroralumina je najstarším živočíchom s kostrou.

„Hoci je objav prvým svojho druhu, na Zemi musia existovať ďalšie, ktoré sú mu podobné. Je neuveriteľne fascinujúce vedieť, že na planéte existujú fosílie, ktoré prekopú naše predstavy o tom, kedy sa na Zemi zrodil komplexný život,“ vysvetľuje doktor Phil Wilby z British Geological Survey.

Fosília Auroralumina sa líši od ostatných, ktoré našli v lese Charnwood Forest a po celom svete. Väčšina fosílií má totiž exotický tvar tela, vďaka ktorému vedci nedokážu úplne presne povedať, ako sa viažu na živočíšne druhy žijúce v dnešnej dobe. Auroralumina má jasný náznak kostry s nahusto usporiadanými chápadlami. Tie pomáhali živočíchovi loviť potravu. Vedci predpokladajú, že tento živočích žil v plytších vodách než ostatné fosílie vyskytujúce sa v lese.

Výnimočný nález

Všetky ďalšie objavené fosílie totiž vyzerajú, akoby boli zachytené na dne a zmiatla ich vlna sopečného popola. Auroralumina však leží vo zvláštnom uhle, akoby ju vlna zmiatla z nakloneného povrchu.

Vek fosílie dokázali vedci určiť podľa zirkónov, ktoré obkolesovali nález. Zirkóny sú rádioaktívny materiál slúžiaci ako geologické hodiny. Vedci zistia koľko uránu a olova sa v nich nachádza a podľa toho určia vek konkrétneho nálezu.

Väčšina života ako ho poznáme, vznikla počas Kambrickej explózie. Ide o rozšírenie rozmanitého a komplexného mnohobunkového života, ktoré sa odohralo počas obdobia Kambria pred 540-miliónmi rokov. Nový objav však naznačuje, že niektoré druhy živočíchov tento proces podstúpili o najmenej 20-miliónov rokov skôr. Dôkazom Kambrickej explózie sú fosílie, ktoré nachádzame na planéte dodnes.

Ako presne vznikol život na Zemi a ako sa vyvíjal ostáva z veľkej časti vedeckou záhadou. Odborníci z celého sveta však závoj tajomstva pomaly odkrývajú aj pomocou podobných objavov. Výskumníci sú v tomto smere sebavedomí a veria, že už čoskoro objavia aj ďalšie podobné fosílie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre