Úplne prvé pozorovanie plynu v cirkumplanetárnom disku exoplanéty odhalilo svet plný prekvapení

Astronómovia odhalili potenciálne najmladšiu planétu, akú sme doteraz vo vesmíre našli. Na prípad sa pozrie aj Webbov vesmírny teleskop.

Pozorovanie plynu v cirkumplanetárnom disku exoplanéty odhalilo svet plný prekvapení.
Zdroj: ESO/NAOJ/NRAO

Prostredníctvom observatórií ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a NRAO (pozn. redakcie: National Radio Astronomy Observatory) sa astronómom podarilo po prvýkrát v histórii objaviť plyn v cirkumplanetárnom disku. Ide o prstencovú štruktúru okolo planéty, ktorá sa môže skladať z prachu, asteroidov, zárodkov planét alebo plynu.

Spolu s diskom vedci objavili aj veľmi mladú exoplanétu, píše portál Phys. Štúdia tohto systému môže vedcom ponúknuť lepšiu predstavu o evolúcii našej Slnečnej sústavy, presnejšie o formácii mesiacov Jupitera. Ako už bolo písané, cirkumplanetárne disky sú prstence hmoty okolo planét, z ktorých postupom času môžu vzniknúť napríklad mesiace. Astronómovia zároveň predpokladajú, že vzniknuté mesiace môžu regulovať rast planét.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Plyn v prstenci astronómovia objavili počas študovania sústavy AS 209, ktorá sa od nás nachádza približne 395 svetelných rokov. Všimli si záblesk sveta v prázdnom regióne plynu, ktorý obklopoval hviezdu. Bližšie pozorovania odhalili cirkumplanetárny prstenec okolo planéty podobnej Jupiteru. Táto planéta je zvláštnosťou samou o sebe, pretože leží od hviezdy až ohromných 200 astronomických jednotiek. Jedna astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka – približne 150-miliónov km. Podľa všeobecne akceptovaných modelov planéta vzniká oveľa ďalej, než by mala.

Planéta plná prekvapení

Astronómovia sa zároveň domnievajú, že planéta môže mať len 1.6-milióna rokov, čo je mimoriadne málo. Ak sa vekový odhad potvrdí, môže ísť o najmladšiu planétu, akú vedci objavili. V tomto smere sa vyžadujú ďalšie pozorovania a vedci očakávajú, že sa na sústavu pozrie Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Ten by mohol existenciu planéty definitívne potvrdiť alebo vyvrátiť.

Teleskop Jamesa Webba dokáže analyzovať atmosféru relatívne blízkych exoplanét, na základe čoho môžu vedci určiť potenciálnu obývateľnosť. Momentálne najvýkonnejší teleskop sa však pozerá na okraj vesmíru a odhaľuje galaxie, ktoré sa radia medzi prvé galaxie, aké vo vesmíre vznikli. Astronómovia dúfajú, že sa im podarí zistiť ako náš vesmír vznikol a čo sa odohrávalo nielen počas, ale aj v zlomkoch sekúnd po veľkom tresku.

„Najlepší spôsob ako pochopiť vznik planét je pozorovať ich počas toho, ako sa formujú. Dnes žijeme v dobe, kedy tak môžeme urobiť vďaka mimoriadne výkonným teleskopom ako je ALMA alebo Webb,“ vysvetľuje Jaehan Bae, vedúci štúdie.

Otázka existencie cirkumplanetárnych diskov okolo exoplanét dlho visela vo vzduchu. Po prvýkrát sa takú štruktúru podarilo objaviť v roku 2019 okolo planéty PDS 70c. V tomto prípade išlo o disk, pozostávajúci z drobných úlomkov. Vedci predpokladajú, že z tejto štruktúry vznikne mesiac. Plyn v disku teraz vedci objavili po prvýkrát a tento objav môže priniesť viac informácií o tom ako vznikajú planéty, ich atmosféry alebo mesiace.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre