Úplne prvé čierne diery vo vesmíre sa za 13 miliárd rokov vôbec nezmenili. Vedci sa snažia zistiť, ako je to možné

Čierne diery v strede galaxií, lámu vedcom hlavu už od ich objavenia. Ukazuje sa však, že sa za 13 miliárd rokov vôbec nezmenili.

V  začiatkoch vesmíru, pred viac ako 13 miliardami rokov, bolo všetko veľmi horúce a blízko pri sebe. Akonáhle sa začal kozmos ochladzovať a rozširovať, formovali sa aj prvé galaxie. Dnes už je potvrdené, že v strede každej z nich sa nachádza supermasívna čierna diera, temný kolos, ktorý sa svojou hmotnosťou rovná niekoľkým miliardam našich Sĺnk.

Už niekoľko rokov je snahou vedcov prísť na to, ako sa dokázali tieto masívne objekty „uživiť“ a narásť do rozmerov, v akých ich poznáme dnes. Podarilo sa im nahliadnuť do „úsvitu vesmíru.“ Pozreli sa na vznik prvých supermasívnych čiernych dier a galaxií, v ktorých sa nachádzajú.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Pohľad do minulosti

Ich pozorovanie odhalilo gigantické hmloviny plynov, ktoré ich obklopovali. Práve tento plyn slúžil  ako potrava pre čierne diery. Zamerali sa na pozorovanie kvasarov, čo sú jasne žiarivé galaktické jadrá a zároveň zdroj elektromagnetického a rádiového žiarenia.

Nachádzajú sa od nás 12.5 miliardy svetelných rokov. Pozorovaním takto vzdialených objektov mali vedci možnosť zachytiť pohľad na vesmír vo svojich začiatkoch, pred 870 miliónmi rokov. Údaje, ktoré zozbierali hovoria o chladnom, hustom vodíkovom plyne, ktorý obklopoval 12 galaxií až 100-tisíc svetelných rokov od centra čiernej diery.

Tieto plyny slúžili hlavne na formáciu nových hviezd, avšak časť z nich pohltila čierna diera. Už predtým vedci špekulovali, že sa tieto centrá plynu stanú palivom pre supermasívne čierne diery, avšak nemali na to dôkaz. Použitie Veľmi veľkého teleskopu (VLT) od Európskej vesmírnej agentúry umožnilo tímu nahliadnuť do histórie vesmíru.

Kvazary sú jedinečnou príležitosťou na štúdium tohto fenoménu. Je to ako keby ste si sviečku priniesli bližšie k sebe, budete ju vidieť jasnejšie. Zarážajúce je, že podľa výsledkov pozorovaní nie sú praveké čierne diery odlišné od tých, ktoré pozorujeme v dnešnej dobe.

„Tieto čierne diery naznačujú, že sa vo vesmíre vyskytli už v plnej veľkosti, čo je naozaj zvláštne. V podstate neexistuje rozdiel medzi tým keď bol objekt starý miliardu rokov a teraz, keď už má 13 miliárd rokov,“  hovorí Emanuele Paolo Farina, astronóm z inštitútu Maxa Plancka.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre