Univerzálne zákony života: Vedci hľadajú spôsob, ako odhaliť aj tie najzvláštnejšie formy života vo vesmíre

Život na vzdialenej planéte môže vyzerať úplne inak, ako na Zemi. Dokážeme ho odhaliť? Autori novej štúdie sú presvedčení, že áno.

Môže mimozemský život vyzerať ako človek?
Zdroj: Unsplash (NASA, 🇸🇮 Janko Ferlič)

Naša planéta je pre vedcov jediným odrazovým mostíkom toho, ako môže život vyzerať na iných planétach. Astrobiológovia pátrajú po stopách živých organizmov aj na iných planétach našej sústavy a mimo nej, no uvedomujú si, že na to, aby bola ich snaha úspešná, budú musieť svoje zorné pole rozšíriť.

Lenže ako na to? Dokážeme pátrať po živote, ktorý sa diametrálne líši od toho nášho. Americká NASA poskytla dotácie vedeckému tímu pracujúcemu na neľahkej úlohe – nájsť formy života, s akými sme sa ešte nestretli, informuje portál SciTech Daily. V práci publikovanej v Proceedings of the National Academy of Sciences popisujú chemické vzorce, ktoré sú univerzálne a teda sa nespájajú so špecifickými molekulami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Život na Zemi vzniká súhrou stoviek chemických reakcií a zlúčenín. Niektoré z nich sú univerzálne, teda ich môžeme nájsť vo väčšine živých organizmov. Vedci sa pokúšali tieto spoločné prvky nájsť a na základe toho objavili niekoľko univerzálnych enzýmov. Enzýmy sú druh proteínov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolizme všetkých živých organizmov. Poháňajú takmer všetky biochemické reakcie od trávenia, až po kopírovanie genetickej informácie.

Úlohou výskumu bolo zistiť, ako sa množstvo enzýmov v určitých kategóriách mení na základe celkového počtu enzýmov v organizme. Podarilo sa im odhaliť niekoľko škál. Počet enzýmov určitého typu sa mení na základe veľkosti genómu určitého organizmu. Tím podotýka, že tieto vzťahy sú takmer matematicky presné.

„Počas našej štúdie sme zistili, že existujú určité vzťahy odvíjajúce sa od veľkosti organizmu, no nie je potrebné zachovať presné typy enzýmov. V rámci každého živého organizmu potrebujete určité množstvo transferáz, no nemusia to byť konkrétne transferázy,“ vysvetľuje Chris Kempes, jeden z autorov štúdie.

Dokážeme nájsť odlišné formy života?

Transferáza je druh enzýmu, ktorý katalyzuje prenos funkčnej skupiny z jednej molekuly na druhú. U nás na Zemi sa život zakladá na DNA a RNA, pomocou ktorých vznikajú proteíny. Nie je to však DNA, RNA, ani rôzne proteíny, ktoré by mohli byť základom pátrania po mimozemskom živote. Oveľa dôležitejšou je funkcia týchto makromolekúl a vzťahy medzi metabolickými funkciami meniace sa podľa veľkosti organizmu.

Znamená to, že ak život na vzdialenej planéte pracuje na diametrálne odlišných molekulách, mali by existovať medzi nimi existovať rovnaké princípy. Tím vedcov verí, že funkčné kategórie a vzťahy medzi enzýmami, ktoré sa menia na základe veľkosti organizmu, môžu byť univerzálne pre celý vesmír.

Štúdia sa momentálne nachádza v počiatočných fázach, no už teraz dláždi cestu pre budúce objavy. Tím vedcov plánuje vytvoriť sadu nástrojov, pomocou ktorej by dokázali nielen identifikovať, ale aj predpovedať vlastnosti života, ktorý sa diametrálne líši od toho nášho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre