Unikátny pohľad! Hubblov vesmírny teleskop zachytil snímku, na ktorej môžeme vidieť, ako sa zlučujú dve galaxie do jednej

Pozrite sa, ako sa zlučujú dve galaxie, NGC 5953 a NGV 5954, ktoré zachytil Hubblov vesmírny teleskop. Tento pohľad stojí za to!

Hubblov dalekohlad
Zdroj: pixabay.com (Andrew-Art),, ilustračný obrázok

Hubblov vesmírny teleskop je jedným z nástrojov, ktorý nám vo veľkej miere pomáha nielen objavovať vesmír ako taký, ale hlavne, lepšie ho pochopiť. Už viackrát sme mohli vidieť viacero snímok zo vzdialených svetov. Nedávno sme napríklad upozorňovali na galaxiu, ktorá je deformovanou gravitačným ťahom svojho suseda. Alebo sme upozorňovali na hviezdu odsúdenú na zánik, ktorá „odhadzovala“ svoje vonkajšie plášte.

Dnes by sme chceli poukázať na ďalší snímok zachytený Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom, ktorý tentokrát zachytil zrážku dvoch galaxií. Mimochodom, rovnaký osud čaká aj Mliečnu dráhu, ktorá sa v budúcnosti zrazí s Andromedou. Na tému upozorňuje portál Digitaltrends.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozrite sa, ako sa zlučujú tieto dve galaxie

Snímka z Hubblovho vesmírneho teleskopu tento týždeň ukazuje dve galaxie, ktoré sa spájajú v jednu, pretože ich sila ich gravitácie ťahá k sebe. Ide konkrétne o galaxie NGC 5953 a NGV 5954, ktorých spoločné pomenovanie je Arp 91.

Táto zrážka dvoch galaxií sa odohráva 100-miliónov svetelných rokov ďalej. V skutočnosti sú obe galaxie špirálovitého tvaru, ale ich tvary sa zdajú veľmi odlišné kvôli ich orientácii smerom ku Zemi. Keď sa galaxie takto zlúčia, výsledok môže byť buď deštruktívny, alebo môže vytvoriť nový typ galaxie.

„Arp 91 poskytuje obzvlášť živý príklad galaktickej interakcie,“ píšu vedci z HST. NGC 5953 zreteľne ťahá za NGC 5954, čo vyzerá, že vysúva jedno špirálové rameno nadol.“ Vďaka obrovskej gravitačnej príťažlivosti týchto dvoch galaxií dochádza k ich interakcii. Takéto gravitačné interakcie sú bežné a sú dôležitou súčasťou galaktickej evolúcie. Väčšina astronómov si myslí, že kolízie medzi špirálovými galaxiami vedú k vzniku iného druhu galaxií, známych ako eliptické galaxie.“

proces zlucovania galaxii NGC 5953 a NGV 5954
Zdroj: SA/Hubble & NASA, J. Dalcanton; Acknowledgment: J. Schmidt

V závere treba však dodať, že hoci fotografia zachytáva, ako sa tieto galaxie zlučujú, tak tieto procesy vo všeobecnosti trvajú tak dlho, že ich časový interval ďaleko presahuje ľudský život. Hovoríme o časovom rozpätí miliónov až miliárd rokov. V každom prípade, ide o divadlo na oblohe, ktoré stojí za pozornosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre